| Gabiursu123 a întrebat:

Hei TPU... am 19 ani si am 139 kg. sa va povestesc mai pe scurt cand aveam 105 kg am fost la nutrtionist si am slabit 13 kg si dupa ce m-am lasat m-am ingrasat pana.la 139 in 8 luni. cineva mi-a zis ca am foarte multa apa in corp. eu de curand mi am luat banda de alergat, vreau sa-mi iau si aparat fitness multifunctional, oare ajuta la ceva? sau trebuie sa ma duc la sala?

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Mergi la medicul de familie, sa te trimita la endocrinologie, pentru investigatii la tiroide!
Tot odata, sa-ti faca si analiza nivelului de glicemie!

Cei doi factori de mai sus sunt cele mai posibile cauze pentru greutatea ta excesiva.

| alina2k18 a răspuns:

Ursuletzule, esti prea grasut mai ales pentru varsta ta. Du-te la sala cu antrenor neaparat sa scoata untu din tine, tine regim [recomand keto mai ales daca iti place carnita -gratare etc ] si in 6-8 luni ajungi la 100 kg. Nu sta f multi ani atat de gras ca vin si bolile si dupa e si mai greu sa dai jos.

| Iote a răspuns:

Nu cred ca sala te va ajuta in cazul tau. Apa in corp nu te face de 139 kg. Mergi numaidecat la endocrinolog. Mare grija cand termini dietele, ca altfel patesti ce ai patit. Nu relua mesele bogate ci pastreaza ritmul cu mese reduse si miscare multa.

| Justme1997 a răspuns:

Tu trebuie sa iti schimbi radical dieta, si nu doar pentru 2 luni. Degeaba faci sport acum daca inhalezi 3 shaorma la o masa. Dieta+sport, de care vrei tu

| brokxy a răspuns:

Vai de mine ai grija! Poti face infarct de tanar cu greutatea aia si mori stiu persoane care au murit pentru ca inima nu poate rezista unei asemenea grasimi si greutati pentru prea mult timp.
Nu merge la sala. Prostii merg acolo. Aia nu e pentru a slabi ci pentru a pune masa musculara. Am facut eu sala si m-am ingrasat mai tare. Dupa aparat la sala intr-o saptamana am pus 5 kilograme si mancam normal. Sanatos as zice. Eu iti zic sa mergi din nou la nutritionist, sa faci o dieta si NU TE LASA! Apropo. Daca bei multa apa.....las-o naibi nu mai bea tata nu e buna. Un pahar -2 ajung pe zi.

| mirceakitsune a răspuns:

Depnde dacă vrei mușchii sau doar să slăbești, dacă vrei mușchi te duci la sală, dacă vrei doar să slăbești da, fitness-ul e bun.

| fugi5555 a răspuns:

Fa operație de micșorare a stomacului e cel mai bine funda?

| Cosmin86 a răspuns (pentru fugi5555):

Sfat CRETIN + "funda?"... serios?

| fugi5555 a răspuns (pentru Cosmin86):

Scuze locuiești in peștera și n ai auzit de așa ceva?