| MunteanFlorin a întrebat:

Am o problema pe care am ignorat-o de ceva vreme si aceea este ca atunci cand fac tractiuni nu simt decat partea dreaptă a spatelui, daca stie cineva cum se poate rezolva acest lucru, ținând cont de faptul ca fac antrenamente acasa, calisthenics.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| FineAsHell a răspuns:

Salut! Problema ta pare sa fie datorata formei de executie necorespunzatoare a exercitiului. Forma de executie corecta a unei tractiuni este cu scapula contractata, accentul fiind pus pe muschii spatelui. O alta cauza ar fi o posibila accidentare a portiunii musculare respective. In prima situatie recomand sa reiei exercitiul de la prima progresie: australian pull ups - iti va veni mai usor sa pui accentul pe forma datorita nivelului mai scazut de efort, iar in a doua recomand odihna suficienta si fara suprasolicitare musculara. Sanatate!

1 răspuns:
| JulyDreams a răspuns:

Ai probleme cu oasele? Scolioza, torace asimetric?