| Timoftioaea_Ionut_1995 a întrebat:

am si eu o neclaritate..in competitia europeana de fotbal Champiohns League de ce participa si echipa din tari din alt continentn spre exemplu din Turcia, Kazakstan. Istrael Geiogia etc?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sunt motive diferite, unele tin de geografia politica (tarile din fostul URSS), altele de geografia fizica (Turcia are si o parte europeana) iar altele de politica, cum este Israelul, avand in vedere ca are dusmanie cu multe tari din Asia si UEFA a primit-o in competitiile europene.

| AFR81 a răspuns:

Pentru ca este o competitie europeana. Noi avem Champions League, fosta Cupa Campionilor Europeni, asiaticii si americanii (ma refer la tot continentul) au si ei Ligile Campionilor lor. Turcii au drept sa participe in UEFA Champions League, israelienii la fel si cred ca si georgienii, insa nu prea se califica.

| Dumbi a răspuns:

Turcia este in Europa… Champions League este fosta Liga a Campioniilor Europeni. Si din cate stiu federatiile Israel, Georgia au facut o scrisoare catre UEFA si au fost acceptate, in curand o sa fie si China, la cati bani baga in jucatori si cati jucatori de valoare atrag… In curand o sa ne bata China la fotbal(ce mai lipsealaughing).