| Iamr3d a întrebat:

Hei TPU, daca imi iau un sac de box si boxez, imi afectează creșterea, am 14 ani

6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Daca nu stii cum sa lovesti si nu folosesti protectii o sa iti strice articulatiile mainii, cresterea nu o afecteaza.
Nu stiu acum ce greutate va avea sacul tau de box eu stiu ca sacul de box de +90 de kg il loveam doar cu fese si manusi.
Apropo prin filme este idoata promovarea conform careia cate un personaj il vezi lovind cu mainile goale sacul...
Am incercat aveam partea cu care loveam plina de vanatai si de julituri...
Asa arata fesele de box : http://eshop-budo.ro/ro/acasa/49-fese-box.html
Manusile banuiesc ca stii cum arata.
Daca sacul este moale si il poti lovi cu mainile goale fara sa te doara, atunci nu este ce trebuie!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu.

| Celcestietot a răspuns:

Nu iti va afecta cresterea, cumpara-ti linistit.

| Plato a răspuns:

Nu vad niciun fel in care ti-ar putea afecta cresterea.
Cresterea e afectata cand pui presiune pe coloana sau cand o tii in pozitii nenaturale.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Plato):

Nici macar cand pui presiune pe coloana nu e afectata, sunt culturisti care la 15-16 ani fac genuflexiuni cu 100kg pe spate (ceea ce ar zdrobi pe multi dintre adulti) si tot ajung la 1.85-1.90.

Cresterea e genetica.

| JustAnimeAdrian a răspuns:

Nu iti afecteaza cresterea ba chiar tio imbunatateste deoarece musculatura de la antebrat va fi mai mare dar nu iti recomand sa dai in sac fara bandaje la mana ca sa nu ti se jupeasca pielea de pe monturi creterea iti este afectata de greutati mai mari de 10 kg sper ca te-am ajutat.