| Adrian1555 a întrebat:

Hei TPU
Deci vreau sugestii despre suplimente in Fitness
De exepmlu vreau sa slabesc si sa pun masa musculara in acelasi timp
Cardio + antrn la sala
Dar aici vreau sa mi spuneti ce trebuie sa iau ca suplimente
Proteinele se stiu din start a sunt baza
Dar mai sunt si Creatina si Bcaa plus multe altele
Vreau sa stiu la aceste 3 ( proteine, creatina si bcaa) cum trebuie sa le iau
Cand le iau
Ce trebuie sa fac ca sa fie corect administrate ( daca am voie sucuri naturale sau nu, cat sa trag de mine, tot ce se poate sti despre asta)
Va rog ajutati-ma si raman dator
+ p.s. Daca imi fac shake se proteine sau creatina cu apa sau cu lapte daca se poate si creatina
Trebuie sa beau tot shake ul imediat sau ma pot limita la o ora timp in care sa l termin definitv, si cu cat le pot consuma maxim inainte de sala, ma refer daca le pot lua cu 2 ore 3 inainte de sala ( proteine), creatina stiu ca se ia imediat dupa sala, etc
Ajutoor

5 răspunsuri:
| DovleacTurbat a răspuns:

NU EXISTA sa slabesti si sa pui masa in acelasi timp. Nici limba materna nu ti-o intelegi? Cum vrei sa pierzi din greutate si sa castigi tot in greutate in acelasi timp?

| farfuriaverdex a răspuns:

Este cam dificil sa slabesti si in acelasi timp sa pui masa musculara, in general pentru a pune masa musculara ai nevoie de un exces caloric, iar pentru a slabi tb sa reduci numarul de calorii. Cel mai usor ar fi sa incepi prin a lucra musculatura si ordonarea meselor, cantitatilor si calitatii mancarii, dupa asta treci la varianta slabit. Sau si mai bine apelezi la sfatul unui nutritionist care se ocupa de asa cvea, costa mai putin decat daca te pui sa arunci banii aiurea pe suplimente. Suplimentele proteice se iau atunci cand prin alimentatie nu reusesti sa iti asiguri necesarul de proteine. Suplimentele alea nu iti fac altceva.

| Laur014 a răspuns:

Inainte si inainte de toate iti trebuie motivatie. Fara motivatie si fara regim alimentar poti sa iti cumperi tone de proteine ca nu o sa faci nimic...intelegi baiat? Sala inseamna 30% din rezultatul dorit, 70 % insemnand regim alimentar, odihna, motivatie si iarasi motivatie.Iar referitor la intrebarea ta:proteinele se iau inainte, dupa sau in timpul antrenamentului.Inainte si dupa cu 30 min.Acestea se mixeaza cu lapte sau apa dupa caz. Daca ai probleme cu laptele, ceea ce se intampla in cazul meu, mixeaza-le cu apa.Eu personal ma stric la stomac daca le mixez cu lapte. Unele proteine au inclus BCAA care acesti bcaa sunt aminoacizi utilizati in constructia masei musculare.De obicei corpul nostru aimileaza acesti aminoacizi din carne, oua, branzeturi dar in cantitate insuficienta.Acum iarasi depinde in ce scop si cum vrei sa arati, astfel rezulta cantitatea de care ai nevoie.Cat despre creatina se ia inainte sau in timpul antrenamentului pentru rezistenta indelungata la efort.In incheiere iti doresc multa motivatie, fara motivatie si program militar nu o sa faci absolut nimic, retine!

| David_Vaduva_1998 a răspuns:

Uita-te pe Youtube la Angels finess ai toate informatile in video-uri pe mine m-a ajutat eu singur cu dieta mea si exercitile mele am dat 8 kg in 20 de zile da exacerat dar a fost din cauza ca am mancat 8 zile doar un ou fiert Daca vrei niste sfaturi da-mi mesaji si eu sunt la inceput cu slabirea si definirea

| RAY a răspuns (pentru David_Vaduva_1998):

Bravo asa trebuie, asa va vreau