| Adrian1555 a întrebat:

Hei TPU
Vreau sa vorbeasca cei cu experienta
Deci
Cam cate minute de abdomene sa fac seara de seara ca sa imi fac un abdomen ( gen musculatura sa ia locul grasimi de pe burta) + ca mai fac si sala
Plus ca o sa incep si cardio cu coarda cat de curand
Si vreau sa stiu ce tip de abdomene ajuta cel mai mult si daca in timp cu aceste lucruri exprimate mai sus o sa am realizari vizibile + flotari acasa

5 răspunsuri:
| aXy99 a răspuns:

Salut. Niciodata grasimea nu va fi inlocuita cu masa musculara. Pentru a-ti fi vizibil muschii drepti abdominali este nevoie sa ai un procentaj scazut de grasime.
https://www.youtube.com/watch?v=vkKCVCZe474
Poti incerca acasa antrenamentul asta.

| Th3AbSinTh3 a răspuns:

Intai da grasimea jos, dupa ce reusest deja o sa se vada putin la abdomen, mi se par mai bune abdomenele cu genunchii indoiti...

| AnastasiaK a răspuns:

1. Musculatura nu poate "lua locul" grasimii laughing Procesul functioneaza altfel. Dispare grasimea si se vede musculatura. Ca sa se vada trebuie sa ai un procent de grasime mic.

2. Nu exista abdomene mai bune si mai putin bune. Exista unele cu un nivel de intensitate mai crescut/scazut. Plus, in functie de tipul de abdomene executat, iti poti lucra toti muschii abdominali sau doar o parte. Dar nu se poate spune ca unele "ajuta cel mai mult".

3. Depinde ce fel de rezultate doresti. Daca vrei sa acumulezi masa musculara, mersul la sala e ok. Flotarile sunt exercitii de rezistenta, nu iti creste masa musculara prin flotari decat daca reusesti sa variezi in asa fel incat muschii sa suporte mai multa greutate (flotari intr-o mana spre exemplu) sau daca folosesti greutate adaugata. Daca vrei sa slabesti, cardio e ok...si exercitiile de forta sunt ok pentru slabit, dar e imposibil sa slabesti si sa acumulezi masa musculara in acelasi timp.

4. Indiferent de scopul antrenamentului, ai nevoie sa ai grija la alimentatie. Daca scopul e slabitul, trebuie sa fii in deficit caloric. Daca scopul e sa pui masa musculara, ai nevoie de mai multe calorii si sa te axezi pe proteine. Nu vei obtine rezultatele dorite daca alimentatia nu e pusa la punct.

| 50cent50 a răspuns:

Poti lucra abdomenul cu 4 exercitii 4 serii fiecare a cate 20 repetari dar trebuie neaparat si cardio altfel nu vei da niciodata grasimea jos. apuca te si de alergat, mers cu bicicleta etc

| Adrian1555 explică:

De fapt in timp ce faci exercitii abdominale arzi calori nu?
Adica slabesti
Si in acelasi timp aduni si masa musculara
Dar bine gandirea logica e grea