| RareSika11 a întrebat:

Hei, urmez un program de exercitii de forta acasa care arata cam asa :

Luni : Tractiuni ( biceps ) si paralele

Miercurii : Tractiuni (pentru spate ) si flotari ( piept, triceps )

Vineri : Genoflexiuni, flexii gambe si abdomene

As vrea sa stiu daca e bun programul, si daca o sa ma dezvolt muscular vizibil din acest program. Daca stiti altul care e mai bun, va rog sa mi-l postati si sa-mi spuneti si beneficiile. Nu vreau sa ma apuc de sala, nu imi permit inca. P.S : Am 16 ani. Funda la cel mai bun si complex raspuns!

Răspuns Câştigător
| Lothar a răspuns:

Baga luni tractiuni 5x cate poti - 1 minut pauza intre serii (sa fie priza larga cu pronatie, apoi daca mai poti face ceva stai 2-3 minute si fa si in supinatie cate mai poti )
Miercuri baga picioare ca sa ai timp de recuperare - genuflexiuni, fandari, ridicari de varfuri, abdomenele ca sa-ti intaresti abdomenul daca vrei
Vineri - flotari la paralele 5x cate poti, flotari 5x (sa tii picioarele pe un scaun ceva sus si mainile jos)
flotari normale 5x cate poti
Daca poti face mai mult de 12-15 adaugi greutate, sta cineva pe tine sau iti pui un ghiozdan in spate vezi tu
Daca te antrenezi..mai ales pentru forta (asta inseamna 5-6 repetari si greutate mare) iti trebuie ceva pauza, deci luni si miercuri tractiuni nu merge (apropo toate tractiunile sunt pentru spate...bicepsul te ajuta sa tragi dar gandeste-te ca nu poti ridica o gantera de 50kg cu bicepsul, asa ca tractiunile folosesc mult spatele.)
Incearca tractiuni cu toate prizele daca vrei forta, supinatie pronatie neutra, mainile apropiate departate etc.
Flotari la fel. Nu face mereu flotari normale, schimba pozitia mainilor, du-le mai in fata (asa e mai greu), mai departate, mai apropiate
La genuflexiuni baga ghiozdanu in spate umple-l cu carti sau nisip sau ce vrei tu si baga.o singura serie de genuflexiuni cu greutate mare iti lucreaza abdomenul mai bine decat "10 min abs ce arata aia pe youtube", tractiunile lucreaza abdomenul, il antrenezi degeaba tu.
5 serii de genu cu greutate mare sunt de ajuns pentru o zi de antrenament

| RareSika11 explică (pentru Lothar):

Am inteles, dar ma dezvolt vizibil?

| Lothar a răspuns (pentru RareSika11):

Daca mananci o data la 2 ore, te antrenezi in fiecare sapt de 3 ori sigur.
Cate kg ai si ce inaltime? Sa stiu in cat timp te dezvolti

| RareSika11 explică (pentru Lothar):

1,74 si 55kg

| Lothar a răspuns (pentru RareSika11):

Ectomorf.
Trebuie sa tragi tare, dar poti sa o faci
In 3-4 luni ar trebui sa se vada o crestere...in 6-7 luni deja ti se umfla bratele de 2 ori cat le ai
Ia niste creatina monohidrat.1 lingurita (de ceai d`aia mica) de creatina in fiecare zi (nu e scumpa e 30-40 lei si iti ajunge ceva timp)

| RareSika11 explică (pentru Lothar):

Creatina aia, e sanatoasa, sau doar se umfla muschii fara forta?

| Lothar a răspuns (pentru RareSika11):

Retine apa in muschi deci le mareste volumul in primul rand
Cica ar da energie, recuperare rapida
Iau si eu si e okay, adica nu simt forta mai mare, dar muschii se umfla de la creatina si oricum cresti in forta cu fiecare 2-3 saptamani de antrenament
De ce ti o recomand este ca iti provoaca sete, si eu de obicei uit sa beau apa, organismul are nevoie de apa
E sanatoasa da..sa nu uiti sa bei apa daca iei
Apropo...cand te antrenezi trebuie sa fii concentrat psihic
Gandeste-te la scopul tau, gandeste-te mereu la depasirea limitelor, gandeste-te ce vrei sa dovedesti, cui
Sa-ti dau un exemplu..am lucrat piept si in loc sa fac febra la triceps sau la piept am facut la biceps ( e un mare culturist am uitat cum il cheama.el facea doar 1-2 serii cu greutati si tot crestea in masa, se concentra pe relatia dintre creier si muschi si punea mare accent pe treaba asta)
As vrea sa-l aud pe domnul Cosmin daca i s-a intamplat asa ceva vreodata

| RareSika11 explică (pentru Lothar):

Doar ii umfla, si daca un timp nu mai faci, ce se intampla? Revin la forma initiala? Scade forta?

| Lothar a răspuns (pentru RareSika11):

Chiar daca iei creatina chiar daca nu iei. daca nu faci o perioada de timp muschii scad, forta la fel.
Eu am luat pauza de 2-3 luni si muschii erau la fel, doar forta a scazut
Oricum daca faci pauza de la creatina, tu tot o sa o ai in corp pentru ca ramane o perioada

| RareSika11 explică (pentru Lothar):

Si dupa ce dispare acea perioada?

| Lothar a răspuns (pentru RareSika11):

Cand dispare acea perioada deja o sa ai masa musculara cat trebuie..nu o sa ti dai seama ca ti a scazut bratul cu 1 cm.
Ti-am spus e foarte ieftina, am dat 50-60 lei si ma tine 1 an
Pauza am luat dupa 3 luni dar nu se stie sigur daca trebuie sa iei pauza sau nu

| RareSika11 explică (pentru Lothar):

Pauza de creatina? Dar de proteine? Care-s mai sanatoase? Am inteles ca de la proteine ramane penisu mic! laughing

| Lothar a răspuns (pentru RareSika11):

Nu..proteinele sunt sanatoase dar si mai scumpe, mai bine le iei din alimente (oua, piept de pui, peste)
Nu-ti ramane nimic mic, ala nu ramane mic ci asa pare datorita masei musculare foarte mari, ai probleme cu ala de la steroizi

| RareSika11 explică (pentru Lothar):

Imi mai spui odata programul exact cum il faci tu acasa? Cu exercitiile cate serii cate repetari si iti spun si eu cate pot! din cate faci tu! big grin

| Lothar a răspuns (pentru RareSika11):

Lasa mi un id ca te invat ce vrei

| Cosmin86 a răspuns (pentru RareSika11):

Proteine = carne, peste, branza, oua, lactate, migdale, nuci, linte, naut, fasole, mazare

Deci dupa logica ta TOTI oamenii au "penisu mic".

Cine ti-a zis asta poti sa-i spui ca e REDUS MINTAL, un HANDICAPAT incapabil sa gandeasca.

18 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu programul asta nu vei rezolva nimic. Poate vezi tu acolo acel raspuns de 30 de randuri, dar nu prea e de ajutor. Incearca sa faci toate exercitiile de forta in fiecare zi.

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Serios? Toate exercitiile in fiecare zi?

muschii se dezvolta in ZILELE DE PAUZA!

esti doar un COPIL PAMPALAU care isi da si el cu parerea, nu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cosmin86):

Cica Pampalau, mai treci prin afara tarii sa-ti dai cu parerea.