| joaxenul a întrebat:

Heii TPU. Este adevarat ca tractiunile nu lucreaza nu numai bratele ci si pieptul si abdomenul? Si daca da cam in cat timp se vede diferenta? Daca le-as combina cu flotari ar fi mai rapid? big grin FUNDA

12 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Eu spun ca cel mai mult muschi bratelor sunt solicitati si cei ai spatelui, muschi abdomenului se solicita daca ridici picioarele sus find pe bara, banuiesc ca isi imaginezi nu?

| BuLaNNNeL a răspuns:

Nu le combina cu flotari ca deja te faci Arnold laughing, tractiunile NU lucrează piept; in functie de priza care o folosesti lucrează mai mult spate sau mai mult biceps, iar pentru abdomen ghici ce? : faci abdomene.

| Cosmin86 a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Abdomene = cele mai proaste si ineficiente pentru abdomen.

Pentru abdomen faci: ridicari de picioare din atarnat (sau plan inclinat), aplecari la cabluri, crunch, crunch inversate, etc.

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru Cosmin86):

Corect, doar ca nu fac sală si nu stiam cum se numesc cele la cabluri, crunch si ce se poate face la sala, eu la bară fac ridicări de picioare din atârnat.

| Cosmin86 a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

In afara de aplecari la cabluri, restul se pot face acasa.

| AlexDFY a răspuns:

Ca sa ai abdomen trebuie sa lucrezi tot corpul, poti face patratele fara sa faci abdomene, dar pentru asta trebuie sa ai tot restul corpului lucrat, nu vei vedea nici o persoana care face doar abdomene fara alte exercitii, sa aiba patratele foarte vizibile (decat daca e slaba).Iar legat de intrebarea ta, cu cat faci mai multe exercitii cu atat mai bine, dar nu te concentra doar pe partea de sus

| joaxenul explică (pentru AlexDFY):

Am intrebat pentru ca am auzit ca lucreaza si pieptul si abdomenul ( tractiunile). Nu vreau sa ma definesc cu ele doar sa ajute. Si m-ar interesa mai mult la piept. Abdomenul pe parcurs

| joaxenul explică (pentru joaxenul):

O intrebare mai buna ar fi daca lucreaza pieptul.

| Ioscaa1 a răspuns (pentru AlexDFY):

Poti face patratele fara sa faci abdomene? Spune-mi reteta ta ca vreau si eu sa incerc.

| AlexDFY a răspuns (pentru Ioscaa1):

Reteta se afla tot in raspunsul meu, dar se pare ca trebuie sa iti mai zic o data, daca tu ajungi sa ai brate mari, piept mare, picioare mari si etc, o sa ai si patratele. Oricum ar fi, trebuie sa muncesti, o varianta ar fi sa faci abdomene pana iti vine sa vomiti, in acel moment vei avea doar muschii abdomenului dezolvati, dar e degeaba daca esti gras

| many404 a răspuns:

Tractiunile lucreaza doar dezvoltarea spatelui

| ManeStefane a răspuns:

Pentru abdomen trebuie lucrat tot corpul, oricum degeaba ai patratele de ai "picioare de curca" laughing sau nu ai mainile putin lucrate.O sa dureze vreo 3 luni minim sa inceapa sa se observe.Si ca sa nu ne departam de intrebarea pusa (ma cred deja prea profesionist) da tractiunile ajuta si bratele si abdomenul, iar flotarile ajuta daca mai ai suflet sa le faci big grin. Mult noroc!