| Andreutza1818 a întrebat:

Hey.Am nevoie de ajutor! Am 1, 65 si 65 kg ceea ce e cam mult pentru inaltimea mea, eu trebuind sa am 57 de kg.Cum sa fac sa slabesc,ce dieta recomandati,ce exercitii dau rezultate,ce reguli ar trebui sa urmez? Nu caut o dieta minune,ci niste sfaturi pentru a ma ajuta sa slabesc! Daca aveti de gand sa imi spuneti ca trebuie sa am un stil de viata sanatos,nu va mai obositi sa scrieti! Da,ar trebui,dar cu totii stim cat de greu este sa traiesti numai din fructe, legume si somon la gratar...Si slabesti si foarte greu! Poate stiti la ce ore sa manac ca sa slabesc? Va rog,daca stiti ceva spuneti-mi,daca ati venit sa va bateti joc, mai bine plecati! Aici este vorba de ceva serios!

Răspuns Câştigător
| CMagda02 a răspuns:

Iti recomand ca inainte de masa(cam cu vreo 15-30minute)sa bei un pahar cu apa, sa nu maninci multa paine, si sa faci gimnastica in fiecare dimineata si seara, daca poti sa joci basket(ajuta la slabit), si sa alergi seara un kilometru 2! sper ca te-am ajutat!
P.S:dupa ora 6 sa nu maninci.

| Andreutza1818 explică (pentru CMagda02):

Multumesc mult pentru sfaturi! Chiar am sa incerc sa fac ceea ce mi-ai spus si revin cu rezultatele! Inca o data mersi! happy

6 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

S-a discutat de 10000 de ori asta. reguli usoare dupa cum urmeaza:
1. cardio. alege intre inot, alergat, sarit coarda, role, bicicleta, HIIT, insanity, kangoo, etc. 3-5 ore pe saptamana impartite egal in 3-6 antrenamente, mereu 1 zi din 7 pauza.
2. evita grasimile saturate (adica grasimile din carne, lactate, ulei prajit). mananca grasimi nesaturate (nucifere precum alune, arahide, seminte de floarea soarelui, etc NEprelucrate termic. crude mai pe scurt, nesarate). prin prelucrare termica devin grasimi saturate deci nu e bun.
3. evita orice contine zahar, sare, indulcitori artificiali, E-uri, conservanti.
4. ce sa mananci? carne (alba: pui, curcan, peste. au grasimi foarte putine, nu precum carnea de porc), oua, legume, fructe.
5. mergi pe ideea: ce e facut de mana omului, nu e tocmai sanatos: faina alba de exemplu. nu e tocmai ce vrei tu ca sa slabesti.
6. corpul frumos se face in bucatarie. oricat sport faci, fara o alimentatie buna, il faci degeaba. asa ca ori stil de viata sanatos, ori grasime pe burta. alege

| Andreutza1818 explică (pentru JohnnyBi):

Mersi mult, inca ceva de bagat in cap! Am sa tin cont de sfaturile tale! Merci ca ti-ai facut timp sa imi raspunzi! happy

| JohnnyBi a răspuns (pentru Andreutza1818):

Ps. si da, e greu. eu mananc numai vreo 9 alimente, de 6 ori pe zi de 1 an incoa. e taaaare plictisitor. numai pui, peste, lapte, nuci rolling on the floor, dar baba sufera la frumusete. corp sculptat perfect e un stil de viata. daca toti puteau, erau numai lazar angelov pe strada

| Andreutza1818 explică (pentru JohnnyBi):

rolling on the floor))) Mdaa, ai dreptate! Tocmai asta e s faza, in ziua de azi nimeni nu mai are vointa si chef sa astepte 1 an ca sa slabeasca x nr de kg cu un stil de viata sanatos si sport.Rar vezi persoane care chiar au vointa si fac acest lucru! Bravo! happy

| JohnnyBi a răspuns (pentru Andreutza1818):

Eh rahat. eu in iunie mi-am rupt mana urat de tot, am intrat intr-o depresie nasoala si de la 72 kg in 3 sapt am slabit pana la 61 kg + ghips pana la umar + fixator extern. 3 sapt si am slabit peste 12 kg. 12 kg masa musculara pusa in 3 ani de sport. acum la 3 luni dupa accident, tot cu fixaror am 67 kg. deci eu pierd greutate repede fara sa schimb alimentatia.

chinul tau de a slabi e chinul meu de a imi mentine greutatea. disperarea mea acum ca trebuie sa mai pun 4 kg pe mine, cel putin...