| adela2012 a întrebat:

Hey, am si eu o intrebare. Vreau sa fac niste exercitii ca sa am fundul mai bombat. Dar in acelasi timp vreau sa sar si coarda ca sa mai slabesc putin. Problema este: daca fac exercitiile si dupa sar si coarda mai functioneaza exrcitiile pentru fundul bombat. Ca stiti, sar coarda si mi-e sa nu slabesc si din fund, cam tot ce am lucrat inainte.

2 răspunsuri:
| Andreea625 a răspuns:

Exerciţiul 1

Stai pe podea sprijinită în genunchi şi palme. Ridică piciorul drept îndoit până la nivelul şoldului, apoi întinde-l. Repetă mişcarea de 10 ori pentru fiecare picior.
Exerciţiul 2

1. Din stând în picioare îndoaie piciorul drept astfel încât talpa să ajungă în spatele genunchiului de la piciorul stâng.
2. Ridică apoi mâna dreaptă la nivelul umărului, iar pe cea stângă în sus pe lângă cap.
3. Menţine poziţia mâinilor şi execută o întindere a piciorului drept în spate.
4. Readu piciorul drept în poziţia de start, îndoit şi cu talpa în spatele genunchiului stâng.
5. Repetă câte 15 mişcări pentru fiecare picior.
Exerciţiul 3

1. Stai cu picioarele apropiate şi genunchii uşor îndoiţi.
2. Plasează mâinile pe genunchiul stâng şi ţine ridicat călcâiul piciorului drept (cum ai sta pe vârfuri).
3. Apoi întinde piciorul drept într-o parte şi revino cu el în poziţia iniţială.
4. Exexută această mişcare de 10 ori pentru fiecare picior.
Exerciţiul 4

1. Stai dreaptă, călcâiele uşor apropiate, vârfurile picioarelor îndreptate înspre exterior şi cu mâinile în şold.
2. Îndoaie foarte puţin genunchii apoi ridică-te pe vârfurile picioarelor.
3. Menţine această poziţie pentru 5 secunde, apoi revino în poziţia de start.
4. Repetă mişcarea de 15 ori.
Exerciţiul 5

1. Stai culcată pe podea.
2. Ridică picioarele astfel încât să uneşti tălpile (precum broaştele). Mâinile rămân pe lângă corp.
3. Întinde picioarele şi depărtează-le în exterior cât de mult poţi, după care adu-le în poziţia iniţială.
4. Repetă mişcările de 15, apoi poţi inversa ordinea (picioare depărtate, poziţia broască, picioare întinde pe podea) şi să le repeţi de încă 15 ori.
P.S. Nu are nici o legatura cu saritul corzii.

| adela2012 explică (pentru Andreea625):

Nu am cerut exercitii pentru asa ceva. Doamne...