| Consumptive a întrebat:

Hey!:)
Am si eu o mica problema.Nu sunt grasa, sunt tocmai bine, deci clar nu asta e motivul, dar cred ca am o mica problema, daca trebuie sa stau cu spatele de perete si picioarele drepte, formand un unghi de 90 de grade, simt cum ma dor picioarele de mor si nu e numai asta, am incercat sa fac si sfoara, spagatul, plus alte exercitii si in momentul in care trebuie sa imi intind picioarele perfect drepte, simt cum incepe sa ma doara destul de tare in spatele genunchiului.
Daca stau in picioare cu picioarele perfect drepte nu e nicio problema, dar atunci cand trebuie sa le tin si drepte si sa ma si aplec(la fel, formand un unghi de 90 de grade) incep sa ma doara picioarele de mor, tot la fel, in spatele genunchiului.
Sport asa nu prea faceam(din moment ce arat ok, alergam de doua trei ori prin curte intr-o zi si gata, asta era sportul meu). In ultima vreme m-am gandit ca in timpul liber n-ar strica sa incerc si cateva miscari, exercitii etc., la urma urmei asa puteam sa ma ocup si cu altceva si sa imi pastrez corpul asa cum e acum...asa ca atunci cand am incercat printre altele si pozitia asta: http://static.eva.ro/......dc835.jpg, mi-am dat seama ca nu imi iese, apoi am incercat si altceva care sa fie cat de cat asemanatoare...am patit la fel, m-a durut.Nu imi poti tine picioarele drepte atunci cand incerc sa formez un unghi de 90 de grade, nici nu se mai pune problema de unul de 45.
E din cauza lipsei de miscare(adica trebuie sa ma axez mai mult pe exercitii usoare si abia apoi pe cele mai dificile) sau asa e corpul meu, sunt mai putin flexibila si n-am ce-i face?

PS: Cand spun ca nu le poti tine drepte nu inseamna ca nu le pot tine asa, inseamna ca ma doare destul de tare cand o fac.

Dau funda!
Scuzati-ma daca in textul de mai sus apar greseli gramaticale, m-am grabit putin sa scriu. :)

Răspuns Câştigător
| Ondine a răspuns:

Fratele meu are o problema cam la fel ca a ta, nu poate indoi un genunchi pana la capat, ca si toata lumea, pentru ca il doare foarte tare. Nu stim daca asa s-a nascut el sau daca e din cauza ca s-a lovit in trecut. Ar putea fii vorba de un ligament si din cauza ca are el asta am vrut sa raspund. Cred ca e normal sa nu poti face spagata si sfoara daca nu ai inceput de foarte mic( 3-4 ani). Daca vrei mai multe informatii, cred ca ar trebui sa consulti un medic specializat... Funda?

1 răspuns:
| zyppper a răspuns:

Incearca sa faci mai multa miscare in timpul liber sau dut-e la un doctor