| anonim_4396 a întrebat:

1. Pot pune forta fara sa pun masa musculara?
2. Cate repetari si seturi trebuie sa fac pentru a pune masa musculara cu ajutorul flotarilor? Inca nu am posibilitatea sa imi iau greutati mai mari sau sa imi iau o bara de tractiuni.
3. Cu exercitiul handstand poti acumula masa musculara?
Va rog sa raspundeti cat mai serios si rapid. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Da, alimentatia este mai importanta. Ca sa intelegi cum cresc muschii: in timpul exercitiilor apar micro-rupturi de fibre, care in perioada de odihna se refac si ATUNCI CRESC, cand se refac. Si ele se refac cu proteinele din mancare.

Pentru forta faci 3-4 repetari pe serie, maxim 5. Ceea ce la flotari merge doar la paralele (unde ai tot corpul in aer) cu greutati legate de tine.

Da, faci multe tipuri de flotari, dar:
1. lucrezi mereu cu aceeasi greutate (incearca macar sa tii o mana pe un scaun sau ceva mai inalt, daca nu poti flotari intr-o mana)
2. la toate tipurile de flotari ai picioarele sprijinite, gaseste niste paralele pentru flotari la paralele sau bara pentru "dips".

Facand maxim 5 repetari pe serie iti creste forta fara sa-ti creasca foarte mult masa musculara, asa faceam eu pentru nationalele de skandenberg (daca imi crestea masa prea mult, intram in alta categorie de greutate si nu vrei asta laughing )

6 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Ce alimentatie ai? Sau tu vrei sa pui muschi doar cu exercitii?

p.s.: du-te la sala, flotarile sunt pentru incalzire, doar nu vrei sa pui masa cu flotari...

| anonim_4396 explică (pentru Cosmin86):

Ai dreptate, dar chiar nu am posibilitatea acum, asa ca am zis fac doar exercitii caliestetice, adica cu greutatea corpului. Din cate am vazut functioneaza. Ia mai mult timp, dar merge. Cat despre alimentatie... mănânc 4 oua pe zi, carne, orez, cartofi si iau si aminoacizi.

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Exercitiile calistetice implica mult mai mult decat niste banale flotari... muscle-up, the plank, human flag, frog stand, L-sit, vreo 20 de tipuri de flotari, 20 de tipuri de tractiuni (sunt chiar 30), genuflexiuni, etc.

Cata carne? Cate fripturi pe zi? Grasimi sanatoase nu consumi?

| anonim_4396 explică (pentru Cosmin86):

Nu mananc multa carne si nici nu fac flotari simple. Fac mai multe tipuri de flotari: diamant, inclinate, departate, in pumni, in degete etc.
Dar spune-mi, alimentatia este mai importanta decat complexitatea exercitiilor?
Si as mai vrea sa te intreb, pot acumula forta daca nu pun multa masa musculara?
Astepet sa imi raspunzi, multumesc!

| anonim_4396 explică (pentru Cosmin86):

Multumesc pentru sfaturi!

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, alimentatia este mai importanta. Ca sa intelegi cum cresc muschii: in timpul exercitiilor apar micro-rupturi de fibre, care in perioada de odihna se refac si ATUNCI CRESC, cand se refac. Si ele se refac cu proteinele din mancare.

Pentru forta faci 3-4 repetari pe serie, maxim 5. Ceea ce la flotari merge doar la paralele (unde ai tot corpul in aer) cu greutati legate de tine.

Da, faci multe tipuri de flotari, dar:
1. lucrezi mereu cu aceeasi greutate (incearca macar sa tii o mana pe un scaun sau ceva mai inalt, daca nu poti flotari intr-o mana)
2. la toate tipurile de flotari ai picioarele sprijinite, gaseste niste paralele pentru flotari la paralele sau bara pentru "dips".

Facand maxim 5 repetari pe serie iti creste forta fara sa-ti creasca foarte mult masa musculara, asa faceam eu pentru nationalele de skandenberg (daca imi crestea masa prea mult, intram in alta categorie de greutate si nu vrei asta laughing )

| 1231242 a răspuns:

1. Da, dar trebuie să faci minim 3-4 seturi 5 repetări(cu cât poți duce 5 repetări, ceva foarte greu care să îți permită 5).
2.Ți-am zis mai sus
3.Ai stat în mâini și ți s-a sculat puula? Dacă nu, atunci, nu ai cumhappy