| Aretyyyy a întrebat:

am 13 ani si vreau sa va pun o intrebare in legatura cu sportul :
Am greutati de 3 kg., flexoare si extensor.
Dispunand de acestea, ce program pentru cresterea in masa musculara mi-ati recomanda?
Adica cate zile pe saptamana sa ma antrenez, daca trebuie sa iau pauza la un anumit timp.....etc.
Cel mai bun raspuns o sa primeasca funda bineinteles funda.
Multumesc anticipat tuturor pentru efort.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| siriusblack98 a răspuns:

Greutatile de 3kg, flexoarele si extensorul nu te vor ajuta sa cresti in masa.Asta ti-o zic ca sa nu iti faci sperante.Cu alea poti face doar antrenament pentru marirea rezistentei la efort.Dar daca faci rost de greutati mai mari, primele 2-3 luni iti recomand antrenament full-body de 3 ori/saptamana. Dupa aceea poti incepe sa lucrezi pe grupe.Pauza iei numai daca intri in supraantrenament. Ceea ce sunt destul de sigur ca nu o sa fie cazul la tine.Eu prin pauza inteleg de la 2 saptamani la 1 luna sau mai mult.Nu te gandi la acele 1-2 zile de odihna dintre antrenamente. Iarasi, ai nevoie si de o alimentatie corespunzatoare si minim 3 mese pe zi. MINIM! Care sa contina lapte,carne, branza, oua, legume si intre mese poti sa consumi arahide sau unt de arahide, banane.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ti-as recomanda un sport de echipa, care sa te ajute sa te dezvolti armonios pentru toate grupele de muschi, pentru ca esti in crestere si de asta ai nevoie.