| anonim_4396 a întrebat:

Am o nelamurire. La exercitiile calistenice fara greutati adaugate, pentru a progresa e mai bine sa faci PUȚINE REPETARI cu exercitii pe care nu le poti face SAU Multe REPETARI cu exercitii pe care le poti face?
Adica daca eu pot face 15 flotari diamant, este mai bine sa inlocuiesc exercitiul cu unul in care pot face doar 6-7 repetari?
Vreau un raspuns cat mai rapid si serios. Multumesc!

2 răspunsuri:
| Sn4k3 a răspuns:

Ambele, important e sa treci la o intensitate mai mare cand te obisnuiesti repetarile/greutatile/exercitiile pe care le faci.

| Chitaristul26 a răspuns:

Fa cat de multe repetari poti sa faci la flotarile diamant, pe primele 3-4 serii, dupa schimba exercitiul cu unul mai greu(ex. flotari cu o mana/flotari inclinate/flotari cu salt etc.) si fa cate poti acolo, pe 3-4 serii. Asa lucrezi si la rezistenta (sa faci cat mai multe repetari) si la forta (sa ridici mai mult)