| Georgianageoooooooooooo a întrebat:

am si eu o mica problemă.
Eu particip la competitii sportive de aproape 3 ani și in primul an totul mergea bine...
Apoi cand alergam pe o distanta mai lunga ma lua o durere in piept si respiram greu, pana si profu' de sport si-a facut griji.
Ce sa fac?

1 răspuns:
| anonimg a răspuns:

Trebuiesc facute investigatii medicale; primul pas este la medicul de familie.
Apoi trebuie sa renunti la a face efort peste limita, care duce la probleme.
Nu trebuie sa te ingrijorezi. Nu toti oamenii sunt capabili, rezistenti pentru a face din sport job-ul lor. ca si cu tigarile: unii fumeaza toata viata si nu au nimic, altii din 3 tigari au ajuns pe patul de spital.
Si pana la urma, din toti concurentii numai unul singur ajunge pe locul 1.
Eu nu recomand sportul de performanta. Recomand exercitiile fizice; dar niciodata sportul de performanta.