| Alex54679 a întrebat:

Atunci cand fac flexii pentru biceps fac intre 6-8 repetari, nu am probleme cu mana dreapta, ridica gantera foarte bine, insa problema e la mana stanga. Abia pot ridica cu ea greutatea pe care o ridic cu mana dreaptă. De la ce sa fie? Ideea e ca bicepsul stang e mai conturat decat cel drept, desi nu pot face 6-8 repetari cu sranga daca nu ma ajut putin si de cealalta mana. Astept raspunsurile voastre! Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Paul754880338 a răspuns:

Nu exista simetrie perfecta. Totii avem o mana mai slaba, sau mai indemanatica, diferentele sunt mai mult sau mai putin vizibile, mai mult sau mai putin suparatoare. Oricum nu te ingrijora diferenta se va micsora in timp, pe masura ce te antrenezi. Tot ce trebuie sa faci este sa continui. Incearca exercitii cu bara, sau tractiuni cu priza supinatie ( cu palmele spre fata ta) sau cu priza neutra ( cu palmele fata in fata). Aceste exercitii pun o presiune egala pe ambele brate, dar foarte subtil bratul slab este evident mai solicitat, fiind fortat sa se apteze si sa il urmeze pe cel mai puternic. Poate fi si raspunsul anterior o solutie, sa lucrezi diferit cu bratul mai slab, eu insa nu prea cred, dar adevarul il poti afla tu incercand pentru o vreme amandoua metodele.
Oricum succes! Nu te opri!

1 răspuns:
Răspuns utilizator avertizat