| WebEye a întrebat:

Hey TPU!
De ce mana stanga e mai putin dezvoltata decat dreapta?
De exemplu eu am in biceps 34 si la stanga si la dreapta,totul in regula pana aici dar dreapta are picepsul mai masiv decat stanga, stanga il are alungit, nu stiu cm sa va zic... oare de la scanderberg? sa mai dau si cu stanga nu numai cu dreapta?

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Masturbeaza te si cu stanga sa egalizezi masa musculara

| Cosmin86 a răspuns:

Daca e mai masiv in dreapta, cum are tot 34? straight face

In fine, e normal sa fie diferenta asta, ca esti dreptaci, problema e ca daca diferenta e vizibila si vrei s-o corectezi trebuie ca 2-3 luni sa faci exercitii care implica fiecare mana individual, in special cu gantere si aparate speciale. Ganterele au avantajul ca poti lucra orice grupa eficient cu ele. Faci asta 2-3 luni, apoi te reapuci de antrenamentul tau normal.

| MeConstantine a răspuns:

Esti dreptaci happy si folosesti mai mult mana dreapta si de asta. Acuma poti compensa daca faci activitati care sa-ti implice ambele maini: flotari, exercitii la bara, box, etc

| Cosmin86 a răspuns (pentru MeConstantine):

Din contra, ar trebui evitate exercitiile care folosesc ambele maini ( flotari, haltere, etc. ) si ar trebui sa se concentreze pe exercitiile in care fiecare mana este folosita individual ( ex. gantere, aparate speciale ), altfel mana mai puternica o sa impinga mai mult si se mentine dezechilibrul intre ele.

| TiffanyღBJ a răspuns:

Pt ca folosim mai mult mana dreapta decat mana stanga ( cei care suntem dreptaci, la stangaci e invers )

| TheCrewStyle a răspuns:

Lucru manual?

| Nesquik123 a răspuns:

Este ceva normal. Dreapta este mai "MUNCITA" decat stanga