| WebEye a întrebat:

Hey TPU!
Deci incep sa delirez, ma tot uit pe google despre dieta pe care trebuie sa o tin pentru formarea armonioasa a masei musculare si fiecare site zice alceva...si m-am gandit sa va intreb pe voi!
Deci vreau sa-mi spuneti asa :
1.Ce alimente sa consum inainte de antrenamentul de la sala(exact, spuneti-mi alimentul si cantitatea necesara)
2.Ce alimente sa consum dupa ce vin de la sala?(exact, spuneti-mi alimentul si cantitatea necesara)
3.Cam cati litri de apa sa consum /zi?
4.Pe unele siteuri scria ca e nevoie de 3 zile pentru o grupa de muschi sa se refaca...eu nu am atata timp la dispozitie ca eu fac sala de 3 ori pe saptamana, m-ar ajuta masajul mai mult la refacere sau somnul sau aveti voi alte variante?
5.Somnul,cam cate ore pe zi ar fi bine si intre ce ore ar fi indicat pentru o odihna completa!

Promit ca dau FUNDA la cel mai explicit(si de data asta fiti explicitii pleasewinking

Răspuns Câştigător
| JohnnyBi a răspuns:

Parerile care ti le spun sunt personale, mie mi-au mers si imi merge bine cu ele, dar nu este litera de lege in ceea ce priveste sportul asta.
1. mananc cu 2 ore inainte de sala altfel mi se face rau 200g pui + 150g orez/cartofi (copti, prajiti sau piure) + o pastila vit&min ca nu mananc legume. daca mananci legume alege o salata asortata. asta din cauza ca ai nevoie de energie la sala pe care ti-o dau carbohidratii, daca iei si creatina cu atat mai bine, mananci 150g carne cu 200g carbohidrati. la 100g orez ai 80g carbo, fata de cartofi care au in jur de 30-40g carbo/100g.
2. cand vii de la sala ai nevoie de proteine, preferabil cu absorbtie rapida. asa ca imediat ce vin de la sala eu mananc un bol de cereale cu lapte, astept cam 40 min si bag iar carne+ garnitura.
3. 2-4 litri pe zi, daca iei creatina/mananci carne de vita mai mult, daca nu poti 3-4 litri, minim 2 obligatoriu.
4. 48 de ore, nu 3 zile. eu fac sala de 5 ori si imi aranjez grupele si ora de sala astfel incat sa fie cat mai aproape de 30 de ore, daca de 48 nu am cum sa ma apropii.
5. 8 ore MINIM. eu zic maxim 10 ca dupa aceea traiesti dormind.

cat vine vorba de alimentatie eu prefer carnea alba decat cea rosie din cauza grasimii. mananc pui de 3 ori pe zi, gatit mereu altfel sa nu ma plictisesc de gust. orez/cartofi la fel.
dimineata mananc oua, lapte (branzeturi daca vrei), miere si nuci. cand vine vorba de ce sa mananci cand faci sala, poti manca orice doar sa nu fie fast food, si 4-5 mese pe zi sunt suficiente sa cresti incet dar sigur (la modul daca azi faci la piept sa zicem cu 50 kg, cat te tii de sala numai cresti, nu revii la 50 kg. adica nu ai suisuri si coborasuri). carnea de vita contine creatina

| WebEye explică (pentru JohnnyBi):

Ce fel de cereale? integrale sau rafinate?

| JohnnyBi a răspuns (pentru WebEye):

Eu prin cereale ma refer la prostii gen chokapic sau cum le zice. peste astea pun cereale...nu stiu de care, le iau de la selgros...gen ovaz, grau si corn flakes happy

5 răspunsuri:
| nesuferit a răspuns:

Piept de pui, oua lapte, peste carne de vita, curcan, cat? asta depinde de tine, 4-5 mese pe zi, cu 1 ora jumate inainte de antrenament.
lichide peste 3 l.
Da ai nevoie de cel putin 3 zile de refacere la o grupa, adica daca ai facut luni brate, nu mai faci si miercuri.

| amykool a răspuns:

Eu cred ca nu e nevoie sa faci mari eforturi... sunt 3 alimente principale pe care ar trebui sa le eviti si tot ce le contine pe acestea: CARTOFI, FAINA ALBA si ZAHAR. Cred ca dupa ce faci efort este foarte important sa bei multe lichide, eu iti recomand 1l jumate, chiar 2l daca poti pentru ca atunci cand dai jos din grasime sa nu fie apa ce o elimini la efort... Mult succes!happy

| 12TeOdOrA12 a răspuns:

Nu pot sa fiu chiar atat de explicita pentru ca deja a dat raspunsul JohnnyBi... Vreau sa iti spun ca am aflat ca ar trebui sa te culci pe la 22-23 pentru ca de la ora 22 pana la ora 24(00:00) te poti odihni mult mai mult. Acestea sunt cele mai importante ore pentru odihna. Ar trebui sa dormi 8-10 ore pe zi.