| WebEye a întrebat:

Hey TPU!
EU de fiecare data cand ma duc la sala, si ma duc de 3 ori pe saptamana(luni,miercuri, vineri) imi lucrez toate grupele de muschi! Are ceva daca eu le lucrez pe toate? Avand in vedere ca a doua zi nu ma simt obosit sau cu febra musculara plus ca am destula energie sa le lucrez pe toate!

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Http://www.culturism-fitness.go.ro/antrenament.htm
punctul 3

citez : "Un antrenament prea lung si intens poate duce la supraantrenament, o secretie prea mare de cortizol, adica la descompunearea accelerata a muschilor, ceea ce este contraproductiv"

http://hunkbody.ro/10-intrebari-fit-cu-razvan-sindelaru/
"La inceputul antrenamentului are loc cresterea testosteronului care dureaza aproximativ 40-60 min, dupa care are loc o scadere a acestuia. Este bina ca si antrenamentul sa dureze tot cam aceeasi perioada."

Trebuie sa ti cont de testosteron, de hormonul de crestere, etc., sunt vitale.

8 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Doar spatele necesita un antrenament intreg, de obicei spate + alta grupa = antrenament superficial. Tu cand mai ai timp sa le faci pe toate? laughing

Fa-ti un program corect, ce faci tu "full body workout" nu e pentru oricine, doar cand ai anumite conditii poti face asta.

| WebEye explică (pentru Cosmin86):

Pai stau cam 4 ore la sala, deci eu cred ca am destul timp sa le fac pe toate...ce inseamna pentru tine superficial?

| Cosmin86 a răspuns (pentru WebEye):

Dupa 1 ora si un pic antrenamentul devine contraproductiv, gen productia hormonului de crestere se duce naibii si intri in stare catabolica ( consum de masa musculara pentru energie ).

Un antrenament trebuie sa dureze maxim 45-60 de minute, daca vrei sa pui masa musculara si forta cu adevarat, nici Arnold nu statea 4 ore la sala.

| WebEye explică (pentru Cosmin86):

Asa imi poti arata si mie unde scrie ca nu ai voie sa stai la sala mai mult de 1 ora?

| InstructorulTauDeFitness a răspuns (pentru WebEye):

Du-te frate si fa sala 24h/24h,dar dupa aia nu veni cu alte intrebari! Cosmin86 ti-a explicat ca lumea tot! Du-te si intreaba un antrenor de bodybuilding sa iti mai explice odata.

| Cosmin86 a răspuns (pentru WebEye):

Http://www.culturism-fitness.go.ro/antrenament.htm
punctul 3

citez : "Un antrenament prea lung si intens poate duce la supraantrenament, o secretie prea mare de cortizol, adica la descompunearea accelerata a muschilor, ceea ce este contraproductiv"

http://hunkbody.ro/10-intrebari-fit-cu-razvan-sindelaru/
"La inceputul antrenamentului are loc cresterea testosteronului care dureaza aproximativ 40-60 min, dupa care are loc o scadere a acestuia. Este bina ca si antrenamentul sa dureze tot cam aceeasi perioada."

Trebuie sa ti cont de testosteron, de hormonul de crestere, etc., sunt vitale.

| Elvina a răspuns:

Nu are nimic. Ce sa aiba? Daca poti, atunci spor.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Elvina):

Ba are, o sa progreseze slab

| dragosvalentin69 a răspuns:

Trebuie sa faci o grupa de muschi doar o data / saptamana. Daca nu te simti obosit inseamna ca lucrezi superficial.