| anonim_4396 a întrebat:

Ieri cand m-am cantarit aveam 51kg, iar astazi de dimineata aveam 50kg. Se poate sa imi fi scazut masa musculara, deoarece am pus kg in plus pe baza sportului si a alimentatiei. Deci, intrebarea este: Este posibil sa imi scada masa musculara atat de repede sau e din alta cauza?
Va rog sa raspundeti cat mai repede si serios. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Greutatea nu este influentata numai de masa musculara. Mai ales in cateva ore. E vorba de alimentatie.

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu.
Ti-a scazut greutatea din cauza diferentei din stomac.
Ieri te-ai masurat dupa ce ai mancat si ai baut, iar astazi dupa ce te-ai golit.
In plus, si cantarul are o toleranta la masurare-indicare, sunt diferente chiar si intre doua masurari consecutive.

| sierra1 a răspuns:

"Ieri...aveam 51kg, iar astazi de dimineata aveam 50kg...
Va rog sa raspundeti cat mai repede si serios. Multumesc!"

amice, intre timp, precis ai făcut o vizită la toaletă!

| Panamax a răspuns (pentru sierra1):

Si ne miram cum de iese PSD-ul la putere.
rolling on the floor

| sierra1 a răspuns (pentru Panamax):

E prea subtil, explică

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, un kg poate fi apa care ai băut-o, cât ai urinat, cât scaun ai avut, cât de precis este cântarul tău.

| Cosmin86 a răspuns:

Prin variatia de apa poti scadea sau creste 3kg de la o zi la alta. Eu asa faceam cand concuram la skandenberg, ultimele 2-3kg le pierdeam cu 1 zi inainte de cantar, doar prin deshidratare.

| random666 a răspuns:

Da, ti-a scazut 1 kg de masa musculara in 10 ore... Raspuns la fel de inteligent ca si intrebarea. Evident ca e vorba de ceea ce ai mancat, daca ai vizitat WC-ul sau nu, masa musculara nu se pierde asa repede, ea se pierde de regula cand nu te mai antrenezi la potentialul la care te-ai antrenat inainte, respectiv daca dieta este prea drastica si nu ajung caloriile consumate, organismul va lua restul de calorii necesare din tesutul muscular, ducand la reducerea masei, acest lucru se intampla insa dupa vreo 16-24 ore daca nu mananci aproape nimic.