| Alex54679 a întrebat:

In ce consta un superset? Sunt mai bune decat seturile obisnuite?

Răspuns Câştigător
| HadesSs a răspuns:

Supersetul inseamna o combinatie de doua exercitii care solicita acelasi muschi. De obicei se face un exercitiu de baza(haltera, gantera) cu unul la aparat. Cel de baza faci cu greutate mai mare si repetari mai putine iar cel la aparat repetari mai multe si greutati mai mici. Ideea e sa nu faci pauza intre cele doua exercitii.

| aXy99 a răspuns (pentru HadesSs):

Cu completarea ca se pot face chiar mai mult de doua exercitii.

3 răspunsuri:
| aXy99 a răspuns:

Sunt mai bune daca vrei sa te pompezi sau sa "storci muschiul". Lasa superseturile la finalul antrenamentului sau macar la finalul unui exercitiu in care folosesti greutati mari, nu incepe cu un superset ca vei obosi si nu vei mai avea forta.

| Alex54679 explică (pentru aXy99):

Multumesc pentru raspuns!