| anonim_4396 a întrebat:

Hey,TPU! Spuneti-mi si mie, va rog, niste exercitii CALISTETICE pentru BICEPS!

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=EOn3vmVcbJs

Exercitii cu corpul tau. Sunt foarte multe, nu doar niste banale tractiuni si flotari. Exemple: muscle-up, the plank, human flag, L-sit, frog stand, spider pushups, triangle pullups, etc.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Salut!
https://dexonline.ro/definitie/calistetic Ce ineamna calistetic?

| Adi88 a răspuns:

Sa incepi cu a duce sticla de bere la gura sa faci vreo 30 de repetari. Si dupa pentru elasticitate sa deschizi usa la frigider de 20 de ori. Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Cosmin86):

Exista exercitii calistenice in care sa lucrezi doar bicepsul (Exercitii calistenice de izolare, pentru biceps)?

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu. In afara de gambe unde poti face ridicari pe varfuri, nu cred ca poti izola vreun muschi cu calistenice... nu doar biceps, orice muschi. Dar de ce vrei neaparat sa-l izolezi? Participi la vreun concurs?

Cel mai bun exercitiu pentru biceps e evident: tractiuni cu priza ingusta (mai mica decat latimea umerilor) palmele spre tine (priza pronatie se numeste). Intra si spate si umeri, dar accentul e pe biceps. Daca vrei accentul sa fie pe spate si sa "scoti" cat mai mult biceps, faci cu priza larga (mai larga decat latimea umerilor) si NU tii palmele spre tine (priza tip supinatie, cauta pe net).