| AlexNdry a întrebat:

Hi All. am 17 ani 80 de kg si 1.83 si vreau sa slabesc. fac sala de o luna si pe la inceput am ars 500-550-600 de kcal pe zi. de saptamana asta incepand m-am pus sa ard 1000 kcal pe zi ce credeti e ok? in cate saptamani as putea ajunge la 70 de kg?.

5 răspunsuri:
| Sn4k3 a răspuns:

E bine, depinde cat de mare e deficitul caloric. Cu cat e mai mare, cu atat slabesti mai repede. Ar trebui slabesti 10kg in 2 luni.

| WolfYTB a răspuns:

Daca te pui pe cardio si renunti la fast food si sucuri cumparate eu zic ca in maxim 2 luni ajungi la 70kg.Acum ar ajuta mult sa ti o dieta, recomand Rina
Eu am 12 ani si o tin de 2 saptamani strict si am slabit deja 4-5 kg

| confiturix a răspuns:

Nu vad de ce nu ar fi ok sa te fortezi sa ajungi sa arzi atatea kal pe zi in conditiile in care exista oameni foarte extremi si mult mai extremi decat tine. nu stiu (=nu stiu). Nu sunt doctor. Parerea mea e ca e ca planul tau e ok fiindca vrei sa slabesti prin exercitii fizice nu prin diete.
De fapt, cred ca e chiar sanatos; uite! acum imi amintesc ca am vazut un documentar in care un spoiv extrem a tinut o cura de ingrasare ca sa reziste sa parcurga inot o distanta impresionanta contra cursul apei (fara oprire). Cand a iesit slabise aproximativ doua treimi din greutatea corpului. Nu cred ca sportivul a facut ceva contraindicat.
Spor!

| confiturix a răspuns:

Dar nu vad unde e graba. Stai chill-uț. La 1.83, baiat de 17 ani, nu mi se pare foaaarte mult. Again, nu sunt doftor, ni' nu le am cu rapoartele astea de greutate.
Tu stii cel mai bine!

| AlexNdry explică:

Nu tin nici un fel de regim. am uitat sa precizez