| Chirila_Ciprian_1999 a întrebat:

Imi place foarte mult fotbalul. Si cum se zice: in viata sa faci ceea ce iti place. Si atunci ce sa fac? Exista o facultate speciala pe care sa o pot urma in aceasta directie? Va rog sa ma ajutati foarte mult! Sunt intr-o ceata uriasa.

2 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Baga te la natională, ca oricum la cum joacă românii fotbal, este un loc si pentru tine.

| CuriousStuff a răspuns:

Daca doar iti place fotbalul insa nu ai un talent imens in asta eu iti zic sa renunti din prima. Nu toti fotbalistii ajung la echipe mari, sa poata sa-si castige existenta doar din fotbal, si fiindca sunt atatia fotbalisti concurenta e mare, asa ca trebuie sa fii foarte bun sau sa ai pile bune pentru a prinde o sansa sa demonstrezi ca meriti sa fii la o echipa mai mare. Facultate nu-ti trebuie pentru a juca fotbal, iar daca vrei sa devii antrenor, tot asa, fara pile sau bani nu ajungi la o echipa mare, eventual antrenezi juniori toata viata si intre timp esti si profesor de sport pe la vreo scoala sau liceu. Pentru asta iti trebuie facultate de educatie fizica si sport.
Eu zic ca nu e asa mare ceata. Sa fii fotbalist nu e rocketscience, daca stii ca esti extrem de bun la asta, deja trebuia sa ai de mult viitor asigurat, pentru ca jucatorii foarte buni ajung la echipe destul de mari de cum implinesc 18 ani, si in juniorat sunt tot la echipe de juniori serioase, care le asigura cat de cat niste avantaje si un loc asigurat cel putin intr-o echipa de liga inferioara.