| 44566555 a întrebat:

Imi place sa merg pe o roata cu bicicleta, dar unii oameni mi-au zis ca se poate fisura furca.
Am un Mountain bike si nu vreau sa-l distrug.

Răspuns Câştigător
| danbnz a răspuns:

Un mtb e construit sa reziste pe drumuri de munte plus ca ai furca pe suspensii... nu ai cum sa-l distrugi daca mergi pe o roata.
Doar daca nu ai vreo chinezarie de 2 lei.

| 44566555 explică (pentru danbnz):

Costa undeva la 1300 de lei. Multumesc mult chiar m ai ajutat❤️

| danbnz a răspuns (pentru 44566555):

Cu placere!
Si eu sunt biciclist, tot de mtb dar nu sunt mare cascador. Am in schimb cativa prieteni care fac tot felul de nazbatii pe mtb-uri inclusiv mersul pe o roata si nici unul nu a avut vreodata probleme din cauza asta.
La banii aia sigur are jante duble si nici macar nu vei reusi sa descentrezi rotile mergand pe o roata.

| 44566555 explică (pentru danbnz):

Frate, acum am nai mers pe o roata si la final cand am aterizat m-am si lasat pe furca si a scos un sunet puternic si gros la impactul cu asfaltul, iar cand merg, nu dupa faza asta si ma las pe furca fara sa merg pe o roata se aude un scartait, ce poate fi?

| danbnz a răspuns (pentru 44566555):

Asa face cartusul amortizor din furca la un soc mai puternic.
Scartaitul provine de la frecarea partii mobile a furcii cu garniturile de protectie.
Partea cromata a furcii, cea care iese si intra in furca propriu zisa trebuie sa fie curatata si unsa regulat.
Sterge-o cu putin ulei.

| 44566555 explică (pentru danbnz):

Mulțumesc foarte mult si imi pare rau daca te am enervat cu toate întrebările astea, dar inca una?:
Este normal sa scartaie doar daca n o stergi, nu ptc merg pe o roata?
La socuri mai puternice zgomotul puternic apare, dar se poate rupe cartusul la șocuri puternice, ptc suna ca a sunat foarte tare, nu neaparat rupe, dar in timp se poate fisura?

| danbnz a răspuns (pentru 44566555):

Stai linistit, nu m-ai deranjat...
La furcile mai ieftine e normal sa scartaie daca nu le intretii regulat.
E posibil sa scartaie si arcul inauntru, cum patesc eu cu unul dintre mtb-urile mele. Am 2 mtb-uri, una mai ieftina cu care merg in oras si una mai pricopsita de trasee grele. La furca de la aia ieftina imi scartie arcul de cand am luat-o de noua.
Cealalta bicla are furca mai scumpa si mai buna... am mers cu ea prin ploaie, prin noroaie, am lasat-o si necuratata si neunsa (de curiozitate, sa vad daca e intr-adevar atat de buna pe cat o lauda producatorul) si nu are nimic.
Am vazut specificatiile de la Carpat... ai furca simpla romaneasca, fara pretentii, fara reglaj de greutate sau lock. Curata si unge regulat.
Cartusul ala nu se rupe, oboseste in timp si partea mobila atinge capatul furcii, dar la greutatea ta nu ajungi sa distrugi asa de usor si asa de repede furca. Bicla aia e facuta sa tina om de 120 kg.

| 44566555 explică (pentru danbnz):

Aa, furca mea nu e foarte moale, asta inseamna ca nu as putea sa ma las atat de tare pe ea incat sa o duc la partea mobila si s o deteriorez, iti multumesc din suflet, apropo:
Ar trebui sa o desfac si s o ung inauntru sau pur si simplu sa iau o carpa cu ulei si s o ung pe afara?
Iar mtb tau c ieftin cat costa?

| danbnz a răspuns (pentru 44566555):

Nici nu trebuie sa fie prea moale.
Nu umbli inauntru decat daca ai obiceiul sa umbli pe ploaie, intra apa pe langa garnituri. Asta cam o data pe an... la service, iti trebuie experienta sa umbli inauntrul furcii.

Altfel e de ajuns sa o cureti si ungi pe dinafara.

MTB-ul meu ieftin e un Rockrider 340, am dat 850 lei acum 5 ani.
Merg cu el la munca cat timp permite vremea: nu ploua si/sau nu e prea frig... cam 2000 de km/an numai in Bucuresti.
Nu am avut nici o problema cu tzoacla asta.

| 44566555 explică (pentru danbnz):

Multumesc, m ai ajutat foarte mult!

| 44566555 explică (pentru danbnz):

Pot sa o sterg si cu ulei de bucatarie? Nu am altceva...

| danbnz a răspuns (pentru 44566555):

Nici asa...
Mai bine cu un pic de vaselina.

| 44566555 explică (pentru danbnz):

Wd 40 merge?

| danbnz a răspuns (pentru 44566555):

Da, e foarte bun.
Eu numai asa ceva folosesc de vreo 12 ani incoace, si nu doar la furca ci si la curatarea si ungerea lantului.

| 44566555 explică (pentru danbnz):

Dar acest WD 40 am auzit ca distruge discurile de frana daca este dat pe ele.

| danbnz a răspuns (pentru 44566555):

Nu le distruge dar nici bine nu le face. Daca se intampla asta nu mai tin franele si trebuie sa cureti nu doar discul ci si placutele, operatiune care nu e tocmai usoara si la indemana oricui.
Sfat: protejezi discurile cand cureti si ungi bicla sa nu ajunga pe ele lubrifiant (ulei, vaselina, wd40 samd) sau alte mizerii.

| 44566555 explică (pentru danbnz):

Eu nu stiam acest lucru cand mi am uns furca cu WD 40, si chiar nu sitam daca am dat cu el pe disc sau nu, pentru ca n am tinut minte, neștiind ca este ceva important. Am cumpărat insa un spray de curatare si de blocare, ungere, etc al franelor de la un magazin de oiee auto, acum vad daca este o schimbare

| Marvin_Vlad_1999 a răspuns (pentru danbnz):

Esti super tare frate. In sfarsit gasesc pe cineva care chiar e interesat sa ajute oamenii in domeniul asta. Toti ceilalti is ceva gen anyway.