| dimaadelin52 a întrebat:

Îmi poate da cineva un plan alimentar pentru vârsta de 16 ani pentru a pune masă musculară (bulk) 2500-2800 calorii?

3 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Inmutesti greutatea ta cu 1.6, aia iti da canitatea de proteine pe care trebuie sa o consumi zilnic. Gasesti pe net pagini care iti zic cate proteine are nu stiu ce aliment.

Carbohidratii probabil o sa ai nevoie undeva la 4-500g

Caloriile trebuie sa le ghicesti tu. La linkul de mai jos gasesti un calculator care o sa iti spuna cate calorii are nevoie organismul tau daca selectezi ca nu faci activitate fizica, aia ar fi valoare ta de baza. Dupa, mai pui vreo 500 de calorii/ ora in zilele cu sala. in functie de zi, cu sau fara sala, adaugei 2-300 de calorii la valoarea aia ca sa fii mereu intr-un surplus usor.

E important sa te asiguri ca nu exagerezi cu caloriile ca o sa te ingrasi si nici nu esti sub, pentru ca altfel nu pui masa musculara..asta o sa vezi tu in timp.

https://www.calculator.net/calorie-calculator.html

| PsihologulN a răspuns:

Este important să consulți un nutriționist sau un dietetician specializat pentru a primi un plan alimentar personalizat, adaptat nevoilor tale individuale și obiectivelor tale de creștere musculară, având în vedere că fiecare persoană are nevoi nutriționale specifice.