| redjohn a întrebat:

Imi poate spune cineva care este diferenta dintre pat si șah mat? Am inceput sa ma joc șah de curand si ma enerveaza faptul ca raman mereu cu aprox.5 piese contra regelui advers si in loc sa castig fac remiza.Cum sa evit patul?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Patul la sah inseamna remiza (egalitate), matul inseamna victorie pentru cel care l-a dat si infrangere pentru cel care l-a primit.
Ca sa inveti sa dai mat ar fi bine sa studiezi diferite feluri de maturi (cu dama, 2 turnuri, 1 turn, etc), sunt carti care explica foarte bine si au exercitii. De asemenea cred ca gasesti si pe internet.

| Holiday a răspuns (pentru Ioandelasal):

"Patul la sah inseamna remiza (egalitate)"

Patul este doar o pozitie in urma careia se declara remiza. Remiza poate fi declarata si din alte cauze:
-propunerea jucatorului aflat la mutare si acceptarea de catre adversar
-repetarea consecutiva a aceleiasi mutari de 3 ori (atat de alb cat si de negru)
-dupa 50 de mutari ale fiecarui adversar in care nu se captureaza nici o piesa

| Ioandelasal a răspuns (pentru Holiday):

Nu trebuia sa-mi explici mie aceasta, poate jucam sah cand inca nici tatal tau nu era nascut.

| Holiday a răspuns (pentru Ioandelasal):

Hai lasa vrajeala, ai dat-o in bara cu explicatia, Punct.
In rest, frustrari de om batran, inteleg. Ramai la ce te pricepi, sahul lasa-l altora.

| Holiday a răspuns:

Pat inseamna cand cel aflat la mutare nu are nici o posibilitate de a muta vreo piesa, iar regele lui nu este amenintat( nu e in sah). In acest caz, indiferent de raportul de forte existent pe tabla partida se declara remiza.
Poti ajunge in situatie de pat si daca ai mai multe piese pe tabla, nu doar regele.

Sah mat, sau mat pe scurt, este situatia in care regele fiind amenintat nu are nici un camp alaturat unde sa se mute neamenintat de vreo piesa adversa(campurile alaturate de asemenea pot fi ocupate de propriile piese sau piese ale adversarului care nu pot fi capturate de rege), nu poate fi capturata piesa adversa care ameninta regele si nu este posibila eliminarea amenintarii regelui prin interpunerea unei piese proprii intre piesa adversa care ameninta si rege.