| Aoxkajcjw a întrebat:

Imi poate spune si mie cineva niste mancare cu mai multe calorii cat de cat sanatoasa? Vreau sa ma mentin si am mevoie de 2600 calorii, pana acum am mancat 1400 si chiar nu stiu ce sa mai mananc.

6 răspunsuri:
| Sn4k3 a răspuns:

Cauta pe net alimente/mancaruri bogate caloric.
Exemplu:
http://dieta.romedic.ro/alimente-cu-multe-calorii

| alina2k18 a răspuns:

Tot felul de Seminte/alune/nuci = 600kcal/100g [ de preferat crude sau cel mult coapte ].
Peste gras.
Ciocolata neagra 85% cacao.
Banane big grin
Cam atat imi vine in minte acum.
Dar faci si sport de trebuie sa consumi 2600kcal?

| Aoxkajcjw explică (pentru alina2k18):

Nu eu am fost mai gras si am slabit 12 kg si vreau sa ma mentin acum vreo 2 luni si dupa sa mai slabesc 12 eu nu fac foarte mult sport alerg vreo 20 minute si ceva miscare

| UnuCuSapca a răspuns:

Salut, pai de obicei oua si lapte, dar, ca sa mai schimbi boti sa-ti faci ceva din carne si oua. Uita-te pe net sa vezi ce tip de oua carne lapte are cele mai multe proteine si calorii, pentru ca si proteinele te ajuta in acumularea kilogramelor

| Sn4k3 a răspuns (pentru UnuCuSapca):

Carbohidratii te ajuta.

| EsteriaX a răspuns:

"Sanatos" este destul de vag, avand in vedere ca majoritatea alimentelor pe care le consumam sunt considerate "nesanatoase" doar pentru ca oamenii abuza de ele in loc sa manance cu moderatie. Nuca de cocos, semintele, nucile & carnea, deserturile sunt alimentele cu o valoare calorica ridicata. Iaurturile & smantana sunt de asemenea o alternativa fiind destul de grase.