| Kefry a întrebat:

Îmi puteți recomanda un shake cu proteine fără a adăuga suplimente? Ma gândeam sa pun 500g brânză de vacă și vreo 300ml iaurt de baut și aș avea vreo 90-100g proteine. Aș mai putea adăuga ceva ca să am mai multe proteine?

10 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Solutia sportivilor pe cand nu existau suplimentele de acum: un galbenus de ou frecat intr-o lingura de zahar, si amestecat mai apoi cu o cana de lapte.
Daca vrei proteine, oul e sfint. Orice cockteil ai face, trebuie sa contina si ou, datorita aportului mare de proteine din el

| Violleta2022 a răspuns:

Tii cura de ingrasare?
Pentru ca la cantitatile astea, te ingrasi dar nu faci muschi!
Lactatele au mult mai putina proteina decat carnea si oul!
Daca vrei sa tii o cura de proteina, te sfatuiesc sa manaci: carne de pui (fara pielita), carne de vita sau curcan, peste, oua, parizer sau ham degresat.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Violleta2022):

De fapt branza are mai multe proteine decat carnea.

Laptele si iaurtul da, alea au putine proteine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O banana zdrobita, o lingurita seminte de mac, o lingurita seminte de susan, o lingurita rasa de cacao, apa fierbinte! agiti bine! lasi sa se raceasca sau stingi cu lapte (varianta mea preferata).

| DovleacTurbat a răspuns:

Prea multe proteine pentru un shake, cate kg ai de vrei atat de multe si ce scop ai?

| Kefry explică (pentru DovleacTurbat):

Am 73kg si imi trebuie undeva la 2, 2-2, 7g de proteine per kilogram corp cand vreau sa ma definesc. Shake-ul il vreau ca pe "o gustare" pe langa cele 3-4 mese.

| DovleacTurbat a răspuns (pentru Kefry):

A, ok. Daca te incadrezi cu carbo si grasimi, toarna si 100g cacao -20g proteina. Multe albusuri de ou printre mese.

| Kefry explică (pentru DovleacTurbat):

Aș fi vrut o gustare dar cum spui tu, sunt prea multe grăsimi și prea mulți carbohidrați. Poate pot să îmi fac vreo gustare lichidă cu proteine.

| DovleacTurbat a răspuns (pentru Kefry):

Dar de ce nu rămâi la clasicul 2g/kg si te-ai dus la 2, 7? Apeleaza la suplimente daca nu faci față sau macar batoane proteice.

| nugasescusernameliber a răspuns:

Semintele au proteine! Si nu sunt doar seminte de dovleac si floarea soarelui, vezi la plafar sau magazine naturiste, chiar si hypermarket ca sunt o multime de seminte.
http://foodstory.stirileprotv.ro/......ia-zilnica