| Petrule_Cristy_2003 a întrebat:

Imi spune va rog niste scheme/tehnici la skandenberg?
Si inca ceva dac stiti cum sa ii prind mana?

7 răspunsuri:
| Willis a răspuns:

Nu văd ce scheme pot fi. Acțiunea în sine este simplă, dar baza este mușchiul brațului. Biceps și antebraț. Te bazezi intri în joc, nu te bazezi, mai bine privești pe alții.

| Petrule_Cristy_2003 explică (pentru Willis):

Da.da ar fi si ceva tehnici..Am citit undeva ca skandenberg este 40 % forta si 60% tehnica

| Cosmin86 a răspuns (pentru Willis):

Cum sa nu, 60% e tehnica. Si tragi din SPATE, NU din biceps, miscare de ramat, miscand cotul spre tine pe diagonala.

Tehnica mea favorita e "top-roll", in care ii dai degetele pe spate si ii desfaci incheietura, practic ii sucesti mana.

Asa arata un top-roll perfect:
https://scontent-otp1-1.xx.fbcdn.net/......3994_o.jpg

Si arata un hook:
https://www.xsportnews.com/......510897.jpg

| Petrule_Cristy_2003 explică (pentru Cosmin86):

Cam care e diferența?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Petrule_Cristy_2003):

Intre ce? Intre top-roll si hook? Una e pe exterior, alta pe interior.

Si misti si cotul diferit (stii ca ai voie sa misti cotul pe o anumita suprafata).

Vezi pe Youtube! Hook e un fel de "podul", cum ziceau copiii prosti in liceu, care nu stiau regulamentul.

| Petrule_Cristy_2003 explică (pentru Cosmin86):

Daca mai srii ceva tehnici..mai trimite mi te rog

| Cosmin86 a răspuns (pentru Petrule_Cristy_2003):

Pai la un club de skandenberg le faci pe toate. Du-te la club, ca dureaza cel putin 3-4 luni sa inveti ca lumea o tehnica si apoi dureaza ani pana prinzi forta ca lumea pe ea.