| anonim_4396 a întrebat:

In cat timp alearga un om normal 2 km? Dar unul antrenat?

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde, poate sa-i faca in 10 minute.

suntserios
| suntserios a răspuns:

O persoana antrenata face 1 km si in 4 min deci cam 8 minute pe 2km.

un om obisnuit fara antrenament peste 10 min

| dullcat a răspuns:

Pentru omul obisnuit, o aproximare pentru alergat 2 km este de 8:59 de minute.
Ce mai rapid s-a atins aceasta distanta in 5:08 minute.

sursa - https://runninglevel.com/running-times/2k-times

| suntserios a răspuns (pentru dullcat):

Fii serios... cum spanac sa alerge un om obisnuit fara antrenament 2km/ 9 min? Loool

| dullcat a răspuns (pentru suntserios):

Asa scrie in linkul de mai sus,, A good 2k time is 08:59. This is the average 2k time across all ages and genders. The fastest 2k time is 05:08.'' Poate am tradus eu gresit.

| suntserios a răspuns (pentru dullcat):

Ai alergat vreodata 2 km?
Ca eu alerg zilnic cate 5 si nu am reusit inca performanta sa duc 2km sub 10 min

| dullcat a răspuns (pentru suntserios):

Nu.

| mi25 a răspuns:

Pentru a intra in institutiile militare de invatamant baremul la 2 km este de 9'45''.

| blackann a răspuns:

Depinde

| tonyc7 a răspuns:

Depinde de organismul si de greutatea fiecaruia. Un om cu o greutate mai mare depune un efort mai mare si ii ia mai mult timp.