| andrei12 a întrebat:

In cat timp se vad progrese daca merg la sala si iau creatina monohidrata si proteine?

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Partial.

1. 4 lingurite de creatina pe zi? tu vrei sa-ti faci rinichii praf? Ia maxim 2, nici n-ai nevoie de mai mult.

2. corpul asimileaza la o masa maxim 30-35 de grame de proteine, numai lua "50" ( sau sunt 50 proteine + carbo, nu doar proteine? )

3. cand iei suplimente nu lua si mancare, lasa sa treaca 2 ore intre o masa si o portie de suplimente

4. grasimi sanatoase nu ai deloc, mai adauga un pumn de nuci/caju/migdale

5. cereale seara? seara consumi proteine cu absorbtie lenta, adica lactate.

Si legat de intrebarea ta : in cateva luni. Exact nu-ti poate spune nimeni, ca difera de genetic ( unul care mananca si se antreneaza exact ca mine poate sa progreseze mult mai repede sau mult mai lent ).

Ce antrenament ai? sper ca nu unul clasic piept+biceps si spate+triceps, ca o sa se vada foarte greu.

17 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Aici adaugi si alimentatia buna, somnul bun si antrenamentul la intensitatea potrivita? sau doar 2 suplimente si atat?

acum inca 1 problema. te ajuta geneticul sau nu? tip somatic?

cu toate alea de mai sus la maximul (alimentatie, somn, antrenament brici, genetic superb, tip somatic avantajos, suplimente de calitate) in 4-5 luni se vede diferenta. cu cat scazi in astea cu atat cresti lunile

| andrei12 explică (pentru JohnnyBi):

Pai iau aceste produse si am si alimentatia buna la fel si somnul

| Goldenboy97 a răspuns (pentru andrei12):

Ramane sa afli tu singur in cat va da rezultate happy
Ai rabdare.

| JohnnyBi a răspuns (pentru andrei12):

Daca tu zici...in 2-3 luni vezi primele diferente. ceva ceva vei observa pe la 6 luni.

| Cosmin86 a răspuns (pentru andrei12):

Ce inseamna la tine "alimentatie buna"? 5-6 mese pe zi, bogate in proteine si carbohidrati ( dar mese, nu gustari )?

sau niste ciorbe + mancare gatita ca un om normal si apoi te uiti lung de ce nu progresezi?

| andrei12 explică (pentru Cosmin86):

Nu am zis ca nu progrese... doar am intrebat de curiozitate

| Cosmin86 a răspuns (pentru andrei12):

Dar tot nu ai spus ce inseamna la tine "alimentatie buna".

cu o alimentatie cu adevarat buna, chiar nu ai nevoie de suplimente cu proteine si creatina.

| Cosmin86 a răspuns (pentru andrei12):

Am inteles, deci ai "alimentatie buna", dar NU ESTI IN STARE sa zici ce.

Cel mai probabil nici macar nu-s tii cate proteine / kg-corp iti asiguri zilnic, DAR "stii tu" ca ai o alimentatie buna.

Sincer, apuca-te de sah.

| andrei12 explică (pentru Cosmin86):

Uite iti dau un exemplu concred
dimineata la 8 i-au 25 grame proteine cu o lincura creatina, pe langa astea 2 sandwiciuri
pe la 2 ex 150 grame de piept de pui cu orez 200 gr si 50 grame de proteine cu carbohidrati si 2 linguri de creatina pe la 3 mananc fructe si sucuri naturale
de la 4-6 merg la sala la 7 manac din nou ceva carne cu legume si din nou 50 gr si 1 lingurita creatina pe la 9 mananc din nou niste cereale
cam asa e programul
e bine?happy

| andrei12 explică (pentru Cosmin86):

10g protein si 35 carbohidrati
si da am spate triceps
piept biceps umeri trapez picioare

ce antrenament ai recomanda tu?

| Cosmin86 a răspuns (pentru andrei12):

Depinde cate zile poti sa mergi pe saptamana. cate?

| Marius_Andrei_1998 a răspuns (pentru Cosmin86):

Cosmin si eu mi-am schimbat programu pana acum aveam piept luni marti brate miercuri picioare joi spate vineri umeri+ trapez, iar acum voiam sa imi fac acelasi program ca Andrei spate + triceps piept + biceps... recomanda-mi si mie un program pentru 5 - 6 zile pe saptamana big grin

| andrei12 explică (pentru Cosmin86):

| Cosmin86 a răspuns (pentru Marius_Andrei_1998):

5-6 zile pe saptamana e prea mutl ca sa cresti. iti recomand 3 sau 4.

| Cosmin86 a răspuns (pentru andrei12):

Ziua 1 -> piept
ziua 2 -> spate
ziua 3 -> picioare
ziua 4-> umeri si brate

| andrei12 explică (pentru Goldenboy97):

Ai dreptate 10+ kg intr.un an

| Cosmin86 a răspuns (pentru andrei12):

Partial.

1. 4 lingurite de creatina pe zi? tu vrei sa-ti faci rinichii praf? Ia maxim 2, nici n-ai nevoie de mai mult.

2. corpul asimileaza la o masa maxim 30-35 de grame de proteine, numai lua "50" ( sau sunt 50 proteine + carbo, nu doar proteine? )

3. cand iei suplimente nu lua si mancare, lasa sa treaca 2 ore intre o masa si o portie de suplimente

4. grasimi sanatoase nu ai deloc, mai adauga un pumn de nuci/caju/migdale

5. cereale seara? seara consumi proteine cu absorbtie lenta, adica lactate.

Si legat de intrebarea ta : in cateva luni. Exact nu-ti poate spune nimeni, ca difera de genetic ( unul care mananca si se antreneaza exact ca mine poate sa progreseze mult mai repede sau mult mai lent ).

Ce antrenament ai? sper ca nu unul clasic piept+biceps si spate+triceps, ca o sa se vada foarte greu.

| RAY a răspuns:

Depinde de genetica ta, muschii tai, nu poate sti nimeni viitorul daca stai sa te gandesti la el nu intampla nimic