| GAGAGAGA a întrebat:

In ligile inferioare de fotbal din Germania:Regionalliga(liga4) si Oberliga(liga5) jucatorii sunt amatori sau profesionisti? Si daca sunt amatori, ei joaca fotbal pentru bani sau doar de placere?

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Jucatorii sunt amatori si joaca din placere sau mai primesc cativa bani

| Jambooja a răspuns:

Salariul jucatorilor nu depinde de liga, ci de clubul din care fac parte. Daca acum se infiinteaza un club de fotbal e normal ca acestia sa plece de pe ultimul loc din ultima liga si treptat sa ajunga sus de tot, dar pana atunci directorul clubului trebuie sa intretina echipa, ca nimeni nu traieste doar cu aer, insa sunt si cluburi care au jucatori ce vin sa joace de placere doar in meciurile pe bune, fara antrenamente care sa le manance timpul.

| GAGAGAGA explică (pentru Jambooja):

Oricum chiar si la nivelul asta cred ca iti vreo 300-500 euro pe meci

| Jambooja a răspuns (pentru GAGAGAGA):

Bine scris "cred", pentru ca doar asa ramane. Am prieteni in divizia C si primesc multe felicitari si sustinere morala, atat.

| GAGAGAGA explică (pentru Jambooja):

Bun asa laughing