| Ririru a întrebat:

Incepand de maine vreau sa ma apuc de un program care implica cateva exercitii fizice, nu vreau neaparat sa slabesc ( am 52 de kg, 1, 70 ) dar am burtica, si vreau sa scap de ea
As vrea totusi sa ma ingras putin la picioare, dar sa am un corp frumos, deci pentru asta vreau sa ma apuc de sport.
Dar nu stiu ce sa mananc, cat sa nu slabesc foarte mult ( nu vreau sa ajung o slabanoaga. ) dar nici sa fac celulita sau alte chestii.

Ce imi recomandati sa mananc?

4 răspunsuri:
| Birlik65 a răspuns:

Ciupercile si castravetii slabesc..mananci cat vrei si slabesti!

| aLeXaNdru145 a răspuns:

Poti manca:carne(in special de pui),cartofi(fierti-copti),peste,oua,ciocolata neagra(nu multa),fasole,legume,fructe,etc.

nu manca:dulciuri,prajeli,grasimi(nesanatoase),paine, chipsuri, alimente(fast food), pizza,etc. si nu bea bauturi carbogazoase:bere, sucuri, etc.

| johnstone a răspuns:

Sa slabesti mancand doar fructe si legume este o tortura pentru organism. Un kg de muschi are nevoie de 96 calorii pentru sustinere pe cand 1kg de grasime are nevoie de 9 calorii pentru sustinere. Astfel, in momentul in care se depune efort corpul are tendinta sa renunte la muschi, pentru ca este mai usor. Fluxul de energie incepe cu ficatul, contiuna cu muschii si se termnina cu depozitul de grasime. Imediat dupa antrenament corpul trebuie sa refaca nivelul de glicocen si nu o poate face cu fructe si legume deoarece acestea contin fibre iar fibrele se digera foarte greu. Si in momentul in care nu poate reface nivelul de glicogen va descopune tesut muscular pentru a sustine in continuare activitatea. O dieta bazata doar pe fructe si legume cu siguranta va stimula hormonii catabolici (de ardere) astfel ducand la reducerea / pierderea masei musculare. Trebuie inclusa in alimentatie cel putin 1g proteina / kg pentru protejarea masei musculare.

Exista doua efecte termogenice. Primul este al mancarii si al doilea este al exercitiilor. In alta ordine de idei: cu cat mananci mai des cu atat slabesti. Daca mananci proteic la fiecare masa, corpul va consuma extracalorii pentru a digera mancarea. Deci slabesti consumand proteine. Este ceva cu doua taisuri. Slabesti grasime si pui masa musculara daca o faci corect. Grasimea nu se metabolizeaza in lipsa carbohidratilor deci intr-o dieta bazata pe proteine si grasimi nu prea te poti ingrasa. In 3 zile de alimentatie strict axata pe proteine si grasimi corpul va intra in stare de cetoza si se va reorienta catre cea mai apropiata forma de energie: grasimea. Carbohidratii si grasimea reprezinta surse de energia, proteina este blocul constructor al corpului. Elimina carbohidratii sau mentine-i intr-un prag sub 30g/zi si astfel corpul va folosii drept combustibil principal grasimea.

Majoritatea persoanelor au deja muschii abdominali destul de bine formati doar ca acestia nu se vad din cauza stratului de grasime ce-i acopera. In prima faza iti trebuie un plan nutritional care sa-ti permita sa scazi procentajul de grasime. Ca sa stii de unde pleci si unde ajungi trebuie sa faci o analiza corporala (se poate realiza si cu un cantar cu impedanta biolectrica) care iti va indica procentul de body fat. Corpul tau va decide in prima faza de unde "trage grasimea". O estimare corecta se face in functie de varsta, sex, greutate... Parerile de mai sus sunt aberatii. Alimentatia este pe primul loc. Elimina treptat carbohidratii din alimentatie si mergi pe 4 antrenamente de cardio (tip HIIT) / saptamana. Trebuie sa faci corpul sa acceseze depozitele de grasime si asta o va face (ATENTIE!) doar prin exercitii cardiovasculare si nu exercitii abdominale.
Recomand sa iei 2g de carnitina cu 45-60 minute inainte de fiecare antrenament si un supliment de crom o data cu una dintre mesele principale.

| razvan_4238 a răspuns:

Nu iti recomand o dieta pentru ca nu ma pricep dar poate te ajuta asta.Genoflexiuni :Beneficii:
Genoflexiunile te ajuta sa slabesti, iti lucreaza fesele, coapsele, gambele si abdomenul daca le faci corecte!