| IoanaIonuca a întrebat:

Inot, sala sau kangoo jumps? Si la oricare dintre ele, de cate ori ar trebui sa ma duc pe saptamana?

13 răspunsuri:
| peperonies a răspuns:

Intrebarea asta e ca si cum te duci la gara si ceri un bilet de tren si cand te intreaba unde vrei sa mergi zici ca tu doar vrei sa te plimbi cu trenul si nu conteaza...

| vocea a răspuns:

Pai asta depinde, ca nu poti slabi daca mergi 1 ora pe zi la sala si mananci cum mancai inainte.Trebuie sa iti faci un program de masa fix si sa mananci putin. Daca nu merge nici asa parerea mea este sa mergi la un medic sa iti prescrie o dieta si cu aia sigur ai sa slabesti.

| Mihaelablabla a răspuns:

Inot! 3-4 ori pe saptamana daca iti permite timpul. Este cel mai complex.

| Voro a răspuns:

Box.

| Ionut621 a răspuns:

Inot 100% e cea mai buna alegere, eu am facut inot pana la inceputul clasei a 8a, numai aveam timp si am decis sa iau o pauza, si o sa reincep din vara cand termin cu examenele.
Inotul iti face musculatura bine, cred ca mai bine decat sala, si daca ai probleme cu spatele, ar trebui sa te duci la medic, poate sa ai ceva la coloana si e destul de grav. Si innotul poate sa iti faca probleme daca faci sarituri in bazin, mai ales daca cazi pe spate.

| Caine1122 a răspuns:

Depinde cati ani ai si ce vrei sa faci si tu cea mai benefica e sala dupa parerea mea si pentru inceput arr fi sa mergi in fiecare zi si sa nu te iei dupa cei care zic ca au ani de cand fac sala si ei se duc de 2 ori pe saptamana

| IoanaIonuca explică (pentru Caine1122):

Am 18 ani. Ma duc la sala de destul timp, dar parca ma doare genunchele si spatele. Fratele meu la fel a fost cu genunchele si i-a fost recomandat sa nu mai faca sport si ma poate e mai ok inotul decat sala, avand in vedere "problemele" mele ca sa le zic asa. As vrea doar sa ma mentin, si eventual sa dau jos 1-2 kg.

| Caine1122 a răspuns (pentru IoanaIonuca):

Spatele e poate din cauza ca ai facut execitii aiurea de capul tau si pentru genunche poti sa iti cumperi genunchera speciala pentru a sustine articulatiile. http://www.decathlon.ro/......negru.html

| IoanaIonuca explică (pentru Caine1122):

Nu am facut exercitii aiurea, intotdeauna ce mi-a spus antrenorul si cum mi-a aratat el.

| peperonies a răspuns (pentru IoanaIonuca):

Din pacate majoritatii antrenorilor le curge scuipat din gura si nu au timp/chef/rabdare sa te invete forma corecta a exercitiilor. Probleme cu genunchiul? Ai facut vreodata genuflexiuni la sala?

| IoanaIonuca explică (pentru peperonies):

Chiar am nimerit bine, e super antrenorul. De fiecare data cand nu faceam bine imi spunea, statea tot antrenamentul si ma ajuta. Da, si inca de cate ori.