| VreauMiere a întrebat:

Intr-un an de zile care sport de contact poate sa te faca mai bun la luptele de strada MMA sau box? Stiu ca e o perioada foarte mica, ideea e ca MMA e mai complex decat boxul si ma gandesc ca nu prea ai cum sa faci cine stie ce MMA intr-un an de zile. Dar boxul se axeaza doar pe pumni si ma gandesc ca e mai eficint avand in vedere perioada de timp. Totusi MMA are un avantaj foarte mare: daca un luptator de MMA intra la lupta cu unul de box, aceeasi inaltime, greutate, timp de experienta daca il pune la sol pe boxer s-a terminat. Voi ce parere aveti? Deci care e mai eficient pe strada impotriva baietilor de cartier, avand in vedere ca nu se folosesc arme de nici-un fel sau alte obiecte si lupta este 1 vs. 1?

4 răspunsuri:
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Box-ul, cunosti toate regulile si le poti incalca

| Maxnonymus a răspuns:

Nu mai vorbiti aiurea. Ok, asa e MMA sau UFC cele mai eficiente intr-o lu[pta pe strada dar... pentru a practica MMA sau UFC ai nevoie de ceva ani experienta in box, kickbox sau alte stiluri de arte martiale nu atat de complexe precum MMA-UFC, MMA inseamna cea mai complexa lupta corp la corp in care iti folosesti absolut orice parte a corpului in lupta,,, deci cineva care nu are experienta cel putin 1 an in box, kickbox, etc.nu are ce cauta la MMA-UFC. MMA contine cele mai dure antrenamente iar pentru cineva care nu are experienta si practica pentru prima data un sport de contact nu este recomandat sa se apuce de MMA-UFC. Sper sa se inteleaga ceva din ce am scris.

P.S.: Practic kickbox.deci vorbesc din experienta. happy

| Caddillac a răspuns:

Buna intrebare, deoarece ai pus o perioada scurta de antrenament, sincer pentru bataia de strada chiar daca faci un an de MMA sigur este mai bun decat box, MMA e mai complex intr-adevar dar ce e mai complex e mai eficientwinking

| florinnoff a răspuns:

MMA, clar pentru ca la box inveti sa dai aproape nu mai pumni si strategii de apareare... La MMA, poti inva-ta sa pui jos un adversar, strategii, aparare!