Întrebare recomandată | EuIntreb a întrebat:

La ce varsta e cel mai potrivit sa incep sa imi lucrez corpul?

18 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Parerea mea dupa pubertate pentru ca atunci se elibereaza testosteron in organism ceea ce ajuta la masa musculara, deci depinde de pubertatea ta

| Donsavas a răspuns:

Dupa pubertate este cel mai bine! nu uita sa mananci si sa te odihnesti corespunzator, mai apoi sa iti pui si creierul la contributie, nu doar muschii, daca la ei te referi.

| Pool77 a răspuns:

Si la 14-15 ani este ok, daca nu ridici greutati extrem de mari, si nu fortezi coloana.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

16-17 ani. Atunci corpul intra in cea mai mare perioada de schimbare. Daca la aceasta varsta faci sport corpul tau se va modela frumos.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

| Cyrano a răspuns:

18-19 ani.

| ionutborcea a răspuns:

Pe LA 12 14 anii e cel mai bine ca pe la 15 o sa se vada rezultatul chiar daca tu nu mai lucrezi corpul iti va ramane rezultatul lucrat.

| Louys a răspuns:

Pana la 16 ani fa exercitii gen flotari, abdomene, genuflexiuni, poti sa mergi la alergat.

Pe la 16 ani poti sa faci sala.

| Gimmy97 a răspuns:

16 ani daac ai 1, 75+ sau 18 daca nu.

| EuIntreb explică (pentru Gimmy97):

Am 13 ani și 1.80

| DanielHX a răspuns:

Poti incepe de la orice varsta.Nu exista studiu care sa dovedeasca ca sala incetineste/opreste cresterea in inaltime.Alimentatia incorecta si pozitia gresita in care faci exercitiile pot afecta cresterea.Eu m-am apucat la 13 ani si n-am problem deloc.

| Stephanie20 a răspuns:

16-17 ani.

| happyANDsad a răspuns:

Nu conteaza, mai ales baietii trebuie sa aiba corpul bine facut...
Doar ca fiecare varsta are nivelul sau dai ai 12-15 ani e medium daca 16-18(etc) deja e hard

| Apostolescu_Bianca_1998 a răspuns:

15-17 ani!

| Gheorghe_Cristina-Denisa_1997 a răspuns:

Depinde,ce vârstă ai acum, ar trebui sa incepi de acum dacă ai intre 15-17 ani, eu îmi lucrez corpul doar că nu merg la sală sau chestii de-astea și am 10 ani, ei, nu contează, sper că te-am ajutat!

| anasofia12305 a răspuns:

Cred ca la 15 ani.Dar nu exagera!

| GeorgiaCat a răspuns:

Cu cat este o varsta mai frageda cu atat este mai bine. Nu ma refer doar la a "lucra corpul", ci sportul si miscarea sunt bune la orice varsta