| FuriousMadalin96 a întrebat:

La micul dejun mananc o portie de fulgi de ovaz (40g)cu 150ml de iaurt degresat (0, 1%grasime)daca adaug si o banana, imi face probleme la dieta? ingrasa consumata in fiecare zi?

2 răspunsuri:
| Damira95 a răspuns:

Bananele contin mai putina apa decat celelalte fructe, insa mai multe componente nutritive: sunt bogate in zaharuri, in vitamine precum acid folic, vitamina C, A, E, B6, minerale precum potasiu, sodiu, fier, calciu, magneziu, cobalt, fosfor, zinc, crom, dar si fibre, proteine si unele substante active.

Parerea mea este ca nu ingrasa consumata in fiecare zi, mai ales daca obisnuiesti sa faci si sport.
Insa cel mai bine ar fi sa variezi dieta, sa incluzi si alte fructe, astfel incat organismul tau sa primeasca cat mai multe tipuri de vitamine.

| dumitrita25 a răspuns:

Banana adauga grasime corpului