| epicquestion a întrebat:

LEGAT DE PROTEINELE GEN GFX, PRO GAINER, SAU WPI, aceste produse ajuta la cresterea muschilor(cu sala)? Sau doar ma ajuta sa iau in greutate... Si ce inseamna mai exact masa musculara? are vreo legatura cu grasimea?

Răspuns Câştigător
| Nickname1890 a răspuns:

Raspunsul este unul foarte complex dar o sa incerc sa iti explic cat mai simplu posibil.

In primul rand ajuta la cresterea muschilor, dar ajuta intr-un mod indirect. Adica folosind doar produsul in sine nu vei obtine cresterea musculara. Cresterea musculara este un proces complet ce tine de cantitatea de proteine si calorii consumata de tine, cat si de antrenamentele de sala. Ca sa cresti in masa musculara ai nevoie de 1.5-2grame de proteina la fiecare kg de corp, avand in vedere ca un shake proteic de gfx pro gainer sau wpi are undeva in jur de 30grame inseamna ca restul pana la cat ai tu nevoie trebuie sa il iei din mancare. Cum sa iti iei toate proteinele din mancare este destul de greu, ar insemna sa mananci extrem de multa carne, aici intervine shakul proteic care te ajuta sa suplimentezi si sa ajungi la cantitatea de proteina necesara.

Legat de partea cu luatul in greutate, este foarte greu sa cresti in masa musculara fara sa pui si ceva grasime. Mai ales ca si GFX si PROgainer contin ZAHAR mult lucru cu care eu nu sunt de acord. WPI este doar concentrat proteic fara carbohidrati. Deci mai ales daca esti predispus la ingrasare GFX si progainer pot duce la niste depuneri nedorite de grasime.

8 răspunsuri:
| MyNameIsJohnny a răspuns:

.Ajuta si nu au legatura cu grasimea.

| Florin_Paduraru_1993 a răspuns (pentru Nickname1890):

Exista proteine izolate (90% proteine, fata de 70/80% cum au celelalte, 0 grasimi, 0 carbo si 0 zahar). cele izolate sunt cele mai bune daca vreis a pui doar masa slaba.

si ai zis 1, 5/2 g de proteine pentru fiecare kg din corp. specifica ca pentru fiecare kg de muschi din corp.

proteine + carbo - cresterea masei musculare
proteine + grasimi - mentinerea greutatii
proteine + fibre - pierderea greutatii

| Florin_Paduraru_1993 a răspuns:

Mergi pe proteine izolatewinking

| hgcl a răspuns:

Daca nu faci culturism sau orice disciplina sportiva de performanta, nu investitii aiurea, repet de performanta.

| Nickname1890 a răspuns (pentru Florin_Paduraru_1993):

"proteine + carbo - cresterea masei musculare
proteine + grasimi - mentinerea greutatii
proteine + fibre - pierderea greutatii"

Nu e chiar atat de simplu in toate cazurile indiferent de obiectiv, proteinele trebuie combinate atat cu carbohidratii, cu grasimile (nesaturate) si cu fibrele. Acum in functie de fiecare persoana trebuie ajustate proportiile, dar ai nevoie de toate indiferent de obiectiv.

| epicquestion explică (pentru Nickname1890):

Dar totusi la Pro Gainer chiar asa de mare este cantitatea de zahar? imi poti compara cu ceva ca sa imi pot da seama decat zahar contin 2 portii de pro gainer?

| Nickname1890 a răspuns (pentru epicquestion):

O portie de pro gainer contine 50g de zahar, asta este echivalentul unui baton snickers, Sau o portie de twix, sau o sticla de 500ml de cola.

Avand in vedere ca o portie de progainer are 90grame din care 50grame sunt de zahar inseamna ca mai mult de o cupa pe care o pui in shake este zahar pur.

Cu alte cuvinte, daca iti iei o cutie de 3kg, practic dai 1000 de lei pe un kil jumate de zahar.

| Nickname1890 a răspuns (pentru Nickname1890):

100lei am vrut sa scriu.