| Fsdalajdljaljdvndnlgd a întrebat:

M-am apucat azi de sala, mi-ati putea da cateva sfaturi in ceea ce priveste alimentatia si cate grame de proteine ar trebui sa consum pe zi? Am 15 ani, 1.80, 58 kg (da stiu, foarte putin)

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ummmm? Esti total paralel/a cu notiunea de proteine sau ce? In primul rand, a intrebat cate grame de proteine ar trebui sa consume pe zi. Proteinele se gasec si in f*cking alimente. S-au dat si exemple mai sus(inclusiv eu am dat cateva exemple de alimente in care se gasesc proteine, iar daca tu imi zici ca nu le-ai consumat niciodata... Nu a zis nimeni ca o sa ia suplimente(care apropo, nu sunt nocive daca ne referim la cele proteice). Dupa cum am zis, proteinele se gasesc si in alimente. Acele prafuri de care il feresti tu ca de draci pur si simplu ajuta sa iei proteine fara sa fie impreuna cu carbohidrati sau grasimi. Cred ca faci confuzie intre steroizi si proteine.

In plus, recomazi sa faca sport, sa traga de fiare, sa mearga la sala, dar sa nu ia proteine. Vrei sa stii ce s-ar intampla daca ar face asta, iar alimentatia lui/ei ar fi saraca in proteine sau nu le-ar include deloc. Nu, crede-ma ca nu vrei. Iar ultima parte...proteina este recomandata grasilor ca sa slabeasca? Say whaaaat? Proteinele, fara sportul care sa puna muschii in miscare, duc la ingrasare exact ca orice alti nutrienti in exces. Jesus! Documenteaza-te si tu inainte sa aberezi in halul asta... Te rog!

30 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i recomandat sa iei proteine la 15 ani! Esti in crestere si dezvoltare si chimicalele iti schimba hormonal corpul, afectandu-te!
ESti mult prea mic pentru asa ceva!
Dupa 20 de ani, cand cresterea este terminata, poti sa apelezi la ele, acum nu-i nevoie, pentru ca te afecteaza enorm. Am avut prieteni care au inceput ca tine si la 30 de ani erau obezi si cu probleme hormonale majore.
Tu esti un copil in crestere, ai nevoie de hrana sanatoasa, nu ai nevoie de proteina, pentru ca aia te slabeste si mai mult, in plus creeaza inbalansuri severe in corp!
Fa un sport, mergi la sala, trage de fiare daca vrei sa-ti cresti masa musculara, dar NU lua proteina ca vei regreta toata viata!
Proteina este recomandata grasilor sau celor care au mult tesut adipos, ca sa le topeasca grasimea si sa le modeleze muschii, dar tu nu ai de nici unele, esti si asa forate slab, ce vrei sa faci, sa-ti distrugi sanatatea?

| AndreiWeisz a răspuns (pentru Violleta2022):

Sunt de acord cu tine pana la ultima parte, de cand sunt proteinele recomandate grasilor exclusiv? Se recomanda oricui doreste sa isi dezvolte masa musculara, fie el gras sau slab. Cei slabi de obicei iau gainere, adica proteine + carbohidrati, dat fiind faptul ca vor sa si creasca in greutate. Cei grasi nu mai iau si carbohidrati, ei vor sa slabeasca, dar proteine iau ambele categorii.

| Violleta2022 a răspuns (pentru AndreiWeisz):

Proteina te slabeste, asta face! Ori in situatia copilului astuia, de 15 ani, care mai este si atat de slab, ce sa-i faca, ii declanseaza o boala hormonala!
Proteina se recomanda pentru modelarea musculaturii, topind grasimea dintre fibrele musculare.
La 15 ani, copilul asta este in crestere, hormonii si corpul abia de acum incep sa se dezvolte, iar proteina actionand direct asupra hormonilor ii va da cu siguranta tiroida peste cap. De aceea este indicat sa nu o foloseasca sub 20 de ani, ca macar sa lasi corpul sa se dezvolte normal, sa se formeze si sa ajunga la maturitate.
La 15 ani este recomandat sa manaci foarte sanatos din toate alimente, inclusiv proteina, carbohidrati, dulciuri si de toate, in plus, sportul este cel mai bun lucru care iti poate armoniza si modela corpul ajutand si la cresterea masei musculare.
Intamplare face sa fi facut un liceu unde 90% din colegii mei de clasa erau sportivi de performanta: atleti, gimnasti, inotatori, caiacisti, voleibalisti si handbalisti. Marea majoritate au fost normali si au inteles ca este nevoie sa se hraneasca bine, sa doarma foarte bine si sa dea randament la sportul lui, dar am avut 4 colegi care au luat proteina si din niste barbati superbi, la 25 de ani au ajuns niste obezi. Azi, la peste 50 de ani sunt sub orice critica, cu probelme mari de sanatate, lupatandu-se cu obezitatea, cu probleme de inima, diabet samd, ma rog, unul a decedat la putin peste 30 de ani, caiacist de talie internationala...

Ideea este ca, proteina se vinde oricui si chiar se incurajeaza si se manipuleaza mintea acestor copilasi, care cred orice si cumpara orice, iar ideea vanzatorilor este sa vanda cat mai mult, nepasandu-le ca imbolnacesc copilasii astia care nici macar nu au un corp dezvoltat inca.
Ca fost sportiv, ca mama si ca om, NU recomand sub nici o forma pulberea de proteina copiilor sub 20 de ani!
Poti manca proteina organica, sub forma de carne, oua, lapte, branza, ciuperci, quinoa, alaturi de vegetale, care sunt mult mai sanatoase decat extractele chimice venite la pachet.

As recomanda tuturor parintilor sa-si supravegheze copii care au luat-o razna cu atatea hapuri, care-i imbolnavesc si distrug la o varsta atat de frageda, care ar trebui sa fie preocupati de sport si nu de obsesia muschilor facuti chimic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Violleta2022):

Ai spus fost sportiv. Fost sportiv? Numai eu nu cunosc niciun fost sportiv sau sportiv care sa sustin ce sustii tu? In contextul in care am in anturaj numai asa ceva... Meh, whatever, macar in al doilea raspuns ti-ai amintit ca avem proteine si in alimente

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

In caz de nu stiai, copilul asta se refera la proteina sintetica, cea care vine la pachet, sub froma de pulbere, nu cea organica sub forma de carne, lapte, oua ...luata din alimente, pe care o recomanda cu cae mai mare incredere, alaturi de vegetale, fructe si mancarea sanatoasa.

Paralela esto mataluta, ca nu casti bine ochii, ori nu intelegi despre ce se vorbeste pe aici si te zoresti sa tragi concluzii lipsite de logica.

| Violleta2022 a răspuns (pentru AndreiWeisz):

Abia acum am vazut ca nici tu nu esti departe de varsta copiilor, abia ai pasit in viata de adult la 21 de ani!
Da, tie ti-as recomanda sport intens si proteina publere, tu chiar ai nevoie la slabit, ca nu este sanatos sa ai 124 de kg!

| AndreiWeisz a răspuns (pentru Violleta2022):

Eu practic un sport, nu am 124 de kg pentru ca stau in fata televizorului si mananc ciocolata. Fac powerlifting de o gramada de ani, am facut rugby, procentul meu de masa musculara este mult pentru cel al unui obez de 124 de kg. Apreciez grija dvs totusi

| AndreiWeisz a răspuns (pentru Violleta2022):

Repet, nici eu nu il incurajez sa ia proteine la varsta lui, eu ma refeream la altceva din ceea ce ati scris.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AndreiWeisz):

Respect! Sincer.

| AndreiWeisz a răspuns (pentru anonim_4396):

Mersi mult

| Cosmin86 a răspuns (pentru Violleta2022):

Serios? proteina "topeste" grasimea si modeleaza muschii?

Te afecteaza hormonal?

proteine = MANCARE, copil mic ce esti.

CE au luat prietenii tai de sunt "obezi" la 30 de ani? CONCRET, nume firma si NUME PRODUS ( ca majoritatea zic "proteine" la orice supliment, chiar si la cele cu ZERO proteine ).

| Violleta2022 a răspuns (pentru Cosmin86):

Baitele, vad ca dai sfaturi la greu pe aici, sfaturi pe care nici tu nu le respecti, pentru ca, esti supraponderal la 1.82m si 95kg!
Cred ca ti-ar ajuta sa te apuci serios sa pui in practica propriile sfaturi, sa te usurezi de vreo cateva kilograme.

| Fsdalajdljaljdvndnlgd explică (pentru Violleta2022):

Nu ma refer la proteina sintetica ci la cea organica happy Am mentionat ceva de suplimente sau orice altceva in intrebarea mea?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cosmin86):

Fii pe faza acurm ca se apuca "doamna antrenor" sa-ti faca program de slabire rolling on the floor Mai are ceva pana sa invete ca o greutate mare nu inseamna neaparat un procent de grasime corporala mare. Ma rog, eu o sa ma retrag usooor pana nu-mi observa prezenta si ma baga iar in seama ca abia ce am scapat laughing

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Observ... sunt "supraponderal" crying(

Si eu care voiam sa ajung la 100 kg de masa musculara... acum nu mai pot, ca ma face doamna "antrenor" obez crying((

CUm o sa dorm la noapte... happy

| TheRomanianWolf a răspuns (pentru Violleta2022):

Exista oameni care la 1.82 si 130 kg NU sunt supraponderali sau obezi, pentru ca sunt 130 kg de muschi ( ex. campionii la culturism, care la 130 kg au mai putina grasime decat 99 % din oameni ).

Chestia inatime/greutate NU se aplica la sportivi...

p.s.: cum sa spui de cineva la 1.80 si 130 kg ca e obez, cand el are patratele? laughing)

| Violleta2022 a răspuns (pentru TheRomanianWolf):

Cred ca ai deviat de la subiect. Aici vorbim de un copil de 15 ani care intreba daca poate lua proteina sintetica... nu vorbim de culturisti!

| Fsdalajdljaljdvndnlgd explică (pentru Violleta2022):

Organicaa FAA!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Fsdalajdljaljdvndnlgd):

Bai copchilas prost, nu-i organica, atata vreme cat este procesata sintetic!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Violleta2022):

Ummmm? Esti total paralel/a cu notiunea de proteine sau ce? In primul rand, a intrebat cate grame de proteine ar trebui sa consume pe zi. Proteinele se gasec si in f*cking alimente. S-au dat si exemple mai sus(inclusiv eu am dat cateva exemple de alimente in care se gasesc proteine, iar daca tu imi zici ca nu le-ai consumat niciodata... Nu a zis nimeni ca o sa ia suplimente(care apropo, nu sunt nocive daca ne referim la cele proteice). Dupa cum am zis, proteinele se gasesc si in alimente. Acele prafuri de care il feresti tu ca de draci pur si simplu ajuta sa iei proteine fara sa fie impreuna cu carbohidrati sau grasimi. Cred ca faci confuzie intre steroizi si proteine.

In plus, recomazi sa faca sport, sa traga de fiare, sa mearga la sala, dar sa nu ia proteine. Vrei sa stii ce s-ar intampla daca ar face asta, iar alimentatia lui/ei ar fi saraca in proteine sau nu le-ar include deloc. Nu, crede-ma ca nu vrei. Iar ultima parte...proteina este recomandata grasilor ca sa slabeasca? Say whaaaat? Proteinele, fara sportul care sa puna muschii in miscare, duc la ingrasare exact ca orice alti nutrienti in exces. Jesus! Documenteaza-te si tu inainte sa aberezi in halul asta... Te rog!

| Violleta2022 a răspuns:

Baiete, consuma proteina numai sub forma de carne, alaturi de vegetale, carbohidrati ca sa te dezvolti frumos si armonios.
Bucata de carne trebuie sa fie de masura palmei tale!

| Violleta2022 a răspuns:

Alt copil de 16-17 ani care isi da cu presupusul, la userul 24anonima24 ma refer, care nu are habar cu ce se manaca proteina sintetica, dar se considera experta in asta.

Pacat ca, se permite unor copii ca tine, sa dea sfaturi profesioniste, cand esti in necunostinta de cauza si poti nenorocii viata unui alt copilas.

| Violleta2022 a răspuns:

Pentru don'soara 24anonima24 (de-o mai fii cumva happy
Rectific: probabil ai 17-18 ani, daca in 26/11/2010 aveai doar 11 ani, conform cu declaratia ta de mai jos:

"în 26 Noiembrie 2010 | 24anonima24 a răspuns:
Bine..., deci nu sunt eu vai ce expert, dar cred ca e mai bine sa ii asculti pe ceilalti, pentru ca aici sunt si copii mai mici si mai mari si dau raspunsuri si mai idioate (ca de ex eu am 11 ani)! Sincer barbatii nu se schimba, cate stu din faza cu baietii (cunosc unu si asa ramane cu toate), ca ii va place alta chiar nu crd, cum am zis nici baietii, nici barbatii nu se schimba! Ceel mai bine este sa faci ceva sa nu mai stie pe unde stai ca cine stie ce e in stare sa faca, copilul il poti lasa in grija mamei tale, iar tu sa mergi la servici si castigi bani! Eu cam atat pot sa zic pentru ca la varsta mea nu pot sa am alte idei!"

Da, scrii ceva mai bine ca acum 6 ani, dar esti departe de a fii in stare sa dai lectii private, de romana, gramatica sau de viata.
Poate te retinem totusi, nu cumva ai de invatat pentru liceu? Poate ai ceva opere de studiat, ori ceva probleme la mate... ori freaca podelele, daca dai pe afara de atata energie!

| GeoforceExperience a răspuns (pentru Violleta2022):

Inchideti gura daca nu sti despre sportu asta. Inainte sa comentezi treci o fuga la sala sa vezi ce inseamna alimentatie + antrenament corect. Poti manca tu ma 2-3 kg carne pe zi + 70 oua pe zi? Normal ca nu de asta apelezi la suplimente. Cu fructe si legume nu vei pune niciodata muschi te vei face un slabanog. Vin aici niste fete care nu stiu nimic duceti-va la #Dragoste si sex dependentilor sexual acolo stiti mai bine.

| Violleta2022 a răspuns (pentru GeoforceExperience):

Daca ai avea cunostinte medicale, te-as intelege, dar cand vorbeste gura fara sa cuplezi creierul, doar pentru ca esti un pasionat de sport si diete, atunci esti nu-i nimic de capul tau!
NU poti oferii proteina sintetica unui copil de 15 ani, pentru simplu fapt ca-i modifica hormonal si endocrin corpul, fiind in faza cea mai importanta a cresterii, de transformare de la copil la adult.
Invatati-va sa nu mai raspudeti daca nu aveti habar de toate implicatiile.
Proteina publere este folosita la greu de un adult, cu succes chiar, dar in nici un caz nu-i recomandata unui copil. Am vazut ce poate face dintr-un copil, vazandu-i de copii, adulti sia cum la peste 50 de ani, ce transformari li s-au produs din cauza acestor suplimente care afecteaza corpul unui copil in transformare.
Te sfatuiesc sa dai sfaturi adultilor, daca esti pasionata de sala, copii au nevoie de hrana sanatoasa continand toate formele ei, fara suplimente sintetice, care sa-i nenoroceasca pe viata.

| Sn4k3 a răspuns:

Http://unica.md/calculator-necesarul-zilnic-de-calorii/
Oricum, proteine intre 2-3 g/kg, carbohidrati 400-500g, calorii minim 3000.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa consumi in jur de 2-3g de proteine pe kilocorp. Deci, la greutatea ta inseamna peste 116g de proteine.

Surse proteice recomandate: piepte de curcan, piept de pui, peste, oua(albusul), iaurt, branza

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se pare ca DoamnaAlba e speriata de tot ce nu cunoaste. Cica e "fosta sportiva" totusi. Mira-m-as sa nu mai vina cu cateva sfaturi inteligente. E impotriva proteinelor, dar ti-a recomandat sa tragi de fiare. Amintindu-mi de asta am vrut sa adaug, mai ales la varsta ta, nu sari pe greutatile mari si ai mare grija la postura cand executi exercitiile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

DoamnaAlba, fa-te antrenor ca vad ca te pricepi foarte bine tu rolling on the floor
Initial am sarit pentru ca tu ai vorbit de proteine fara vreo referinta. Puteai sa precizezi gainere sau sa dai orice indiciu din care sa reiasa clar ca nu esti ultima incompetenta care nu stie ce are in alimentatie. Imi cer scuze ca eu spre deosebire de tine nu iau la rand toate intrebarile utilizatorilor, ci raspund doar la cea pe care o vad. E bine ca ai tu mai mult timp liber sa faci asta si pentru noi.
Oricum la treaba cu proteinele recomandate doar pentru obezi ai dat-o in bara rau.
Lasa ghicitul varstei de-o parte, la fel si alte presupuneri inteligente ca la mine contul nu te mai ajuta. Nu-l folosesc doar eu, asa poti sa renunti la "investigatiile" tale. Nu am dat sfaturi "profesioniste" nimanui, am raspuns la o intrebare, iar daca inteligenta domniei tale era atenta, vedeai ca nu am recomandat suplimentele. Nu sunt impotriva lor, dar nici nu le recomand(ma rog, nici nu ma bag peste altii daca ei aleg sa le ia cum vad ca te mananca pe tine).
In fine, cum sfaturi in materie de sport nu-mi dai voie sa dau. As putea sa-ti dau niste sfaturi in gramatica? Ma contactezi in privat ca sa nu mai facem chat aici si promit ca-mi fac timp si de tine. Sau poti sa raspunzi tot aici ca sa te simti bine ca ai ultimul cuvant si asa eu n-o sa mai fiu nevoita sa-mi pierd timpul cu tinewinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand, imi cer scuze celui care a pus intrebarea, pentru ca trebuie sa primeasca atatea notificari. Daca ar mai fi fost necesar un raspuns, eu planuiam sa-l dau in privat. Dar "inteligenta" domniei cu care discut aici a ales optiunea pe care o da TPU de a ma ignora. Pacat ca nu o face in adevaratul sens al cuvantului!

Deci, DoamnaAlba, cum vad ca nestiind sa scrii, nu prea te descurci nici cu cititul, da-mi voie sa-ti repet o informatie care se gaseste si in ultimul raspuns pe care ti l-am dat. NU SUNT SINGURA CARE FOLOSESTE ACEST CONT. De aia ti-am si sugerat sa te opresti din cautat prin atatea intrebari si raspunsuri. Ma bucur ca ai foarte mult timp liber, totusi. Inseamna ca vei avea timp sa pui mana si pe o carte de gramatica(cum nu m-ai contactat in privat, lectiile gratuite pe care ti le-as fi dat eu le-ai pierdut) pentru ca doar in ultimul raspuns pe care mi l-ai dat ai facut 3 greseli! Bineinteles ca NU am numarat si greselile din raspunsul pe care l-ai citat, despre care spui ca e al meu. You wish rolling on the floor Eu nici nu foloseam TPU in anii trecuti. Iar acum inca nu sunt singura care intra pe acest cont(repet informatia ca poate ti-o intra in creierasul ala de dimensiuni invers proportionale cu egoul). Da' chiar, stii vorba aia "if I wanted to kill myself I would climb up to your ego and jump down to your IQ"? Mi-ai amintit de ea happy

| PIPER23 a răspuns:

2g proteine pe kg corp.
Cele mai bogate alimente in proteine sunt albusurile de ou, carnea alba, laptele.