| alex495 a întrebat:

M-am apucat de sala si as vrea sa-mi cumpar proteine. As vrea ceva sa-mi creasca masa musculara in principal si care sa reduca acidul acela cu care se umplu muschii cand lucrezi ( cumva sa pot trage mai mult pana obosesc bratele de exemplu, nu le mai simti si de abia mai poti lucra)

14 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Tu ti-ai calculat cate proteine consumi zilnic?

Ai nevoie de 2 grame/kg-corp, rolul suplimentelor e sa acoperi DIFERENTA din alimentatie, daca nu poti sa-ti asiguri necesarul.

Daca tu nu ai calculat cate proteine consumi zilnic, DE UNDE STII cate portii de suplimente sa iei?

| alex495 explică (pentru Cosmin86):

Am in jur de 60 si de kg, deci 120 cum am scris mai sus. Ajung pe la 70 80 cel mult intr o zi daca sunt liber si stau mai mult pe acasa.

| Cosmin86 a răspuns (pentru alex495):

Sigur calculezi bine? Adica 120 de grame ar trebui sa fie usor de obtinut, caz in care mai bine banii de suplimente ii bagi intr-o creatina sau un oxid nitric.

| alex495 explică (pentru Cosmin86):

Ar fi cam 4 piepti de pui pe zi minim. Eu mai mult de 3 n am reusit, se umple stomacu cu mancare si numai pot manca, ma simt satul adica

| Cosmin86 a răspuns (pentru alex495):

Dar calculeaza si proteinele din alte surse, gen din oua, branza, etc.

Si orezul are proteine (cam 8%), painea integrala spre exemplu are si ea proteine, mazarea/fasolea/lintea din nou sunt surse de proteine (si de carbo), etc.

Nu ai proteina doar din piept de pui happy

| Cosmin86 a răspuns (pentru alex495):

Legat de ce-am zis mai sus, vezi azi:
https://www.getfit.ro/......teine.html

Multi garnituri, pe care le consumi odata cu pieptul ala de pui, au si ele proteine.

Daca bagi nuci/migdale/caju intre mese, cum ar trebui, au si ele proteine.

Si tot asa!

| alex495 explică (pentru Cosmin86):

Eu in mare mananc piept de pui, snitel cu pilaf, piure si ciorba la pranz. Dimineata un samwitch cu piept de pui si seara spaghete bolo cu cascaval pane si piept de pui si tot nu pun nimic. Am un metabolism crescut habar n am. Deaia am nevoie de suplimente, pana acum ma ingrasasem vreo 10 kg de la sucuri si dulciuri in ultimu an, cum am tinut dieta in 10 luni am scapat de 7 kg fara sa scap si de painea alba care si aia ingrasa

| Cosmin86 a răspuns (pentru alex495):

Mananci cam putini carbohidrati. Dar dimineata doar un sandwish? De ce nu bagi si 2-3 oua si macar 2 sandwish-uri?

Eu ieri am mancat asa:

dimineata: muschi afumat, 3 oua, 4 felii sunca de curcan, 4 felii paine integrala, fasole rosie (la conserva, din mega)

ora 11: 2 mere

ora 12: piept de pui cu orez brun si salata de rosii

ora 15: supa crema de ciuperci, antricot de vita cu legume

ora 17: un pumn de migdale

ora 20: somon pe gratar cu ciuperci (2 bucati de somon)

ora 22: 2 iaurturi simple

Si a fost o zi fara antrenament.

| alex495 explică (pentru Cosmin86):

Nu am timp frate sa mananc atata, ar insemna sa am un bucatar dupa mine sa mi gateasca rolling on the floor. Ai vrea sa vorbim pe Facebook? Iti dau funda, dar aici intru o data pe zi si mna. Da mi prin mesaj Facebook ul

| Cosmin86 a răspuns (pentru alex495):

Nu raspund pentru funda si nu prea folosesc Facebook. Skype e ok?

Ideea e asa:

- micul dejun l-am mancat acasa
- merele si pipetul de pui cu orezul si salata l-am luat la pachet la serviciu si l-am incalzit intr-o pauza, la ora 12

- la ora 15 am mancat cu colegii la restaurant, cum mancam zilnic

- la ora 17 migdalele le aveam in pachet
- ora 20 am mancat acasa. am scos somonul din frigider cu ciupercile si l-am trantit pe gratar, simplu!

| alex495 explică (pentru Cosmin86):

Numai folosesc skype de cand hau. Whatsup daca e. Si voiam sa te intreb, oxidul ala nitric pentru ce ma ajuta? Am intrebat mai multi si google nu m-a lamurit foarte clar happy

| Cosmin86 a răspuns (pentru alex495):

E un pre-workout, te ajuta sa tragi mai tare si sa rezisti mai mult. PE langa asta iti umfla venele => mai mult sange intra in muschi (pompare, forta, recuperare mai rapida).

Dezavantaj (ca orice alt preworkout): nu ai voie sa bei cafea/cola/cofeina in general si nu poti lua daca ai tensiune.

Eu foloseam doar inainte de nationalele de skandenberg, atat.

| alex495 explică (pentru Cosmin86):

Ca cina mai ieftin ce as putea manca? De preferat orice altceva in afara de peste, nu prea imi place.

| Cosmin86 a răspuns (pentru alex495):

Iti dau tot link-ul de mai sus:
https://www.getfit.ro/......teine.html

Ai procentul in proteine al fiecarui aliment, alege-ti de acolo. Eu consum peste oceanic seara pentru omega3, dar uneori consum curcan, vita, vitel, miel, etc. Imi place sa variez.