| JusTPauL a întrebat:

M-am apucat de sala si as vrea sa pun si cateva kg pe mine.
Am mai facut sala acum cativa ani si dupa 1 an de sala am prins doar forta, am luat si suplimente tari de masa musculara dar tot nu m-am ingrasat.
Ce recomandari de suplimente, proteine, creatina recomandati sa ma si ingras daca tot merg la sala ca de forta si patratele sunt plin. Am 70kg si 185cm
Astept rapunsuri de la cei care au trecut prin asta.

Răspuns Câştigător
| N0xEterniS a răspuns:

Ba nu-i nimic magic in ecuatia asta, fie ca ai gene fie ca nu, munca te rasplateste. Ceva a mers gresit, la ce te referi prin suplimente tari? Steroizi? prohormoni? Testosteron? Pentru ca daca te referi la proteina pudra / creatina te inseli amarnic.

Normal ca esti plin de patratele, stii o fata grasa ce zice? Eh, sunt grasa, da' macar am tate.

Suplimentele nu fac magie, te ajuta daca tu ai disciplina, gen respecti mesele, programul de somn si seturile la sala.
Astea 3 elemente : Somn, mancare, sala - daca unul lipseste, strica tot.

Ia Whey Gold Standard sau/ si Whey Standard Casein ca proteina si OPTIMUM NUTRITION Creatine.
Prima proteina ''Whey Gold Standard'' se elibereaza imediat in corp, deci iei maxim 45 min dupa antrenament, poti lua si in timpul antrenamentului, a 2-a se elibereaza lent, de preferat iei seara ( sa fie ceva in timpul somnului ) si/sau dimineata.
Creatina, prima data faci loading 20 g timp de 5-6 zile, in fiecare zi. Dupa iei 5 g pe zi ( poti lua luni intregi in fiecare zi, nu ti se intampla nimic )
Daca vrei ia si BCAAs, o cupa/pastila cand faci antrenament, sau vitamine.
Efecte secundare la toate astea? Ceva balonare, gaze si ceva retentie de apa, depinde de corp.

| N0xEterniS a răspuns (pentru N0xEterniS):

Am uitat sa-ti dau link'uri in caz ca te intereseaza :
Proteina Whey
https://goo.gl/HRvtV9

Proteina Casein
https://goo.gl/CbVhUD

Creatina
https://goo.gl/N3T1ct

Creatina ( nu confunda cu Casein ) are gust de pastile, bea rapid, tine-te de nas etc laughing

BCAAs
https://goo.gl/tz4PhB

In general fii cu ochii pe 'OPTIMUS NUTRITION', aceasta firma nu m-a dezamagit niciodata.

| JusTPauL explică (pentru N0xEterniS):

Tot cu optimis nutrition am inceput si eu.dar am dat pe jumbo profesionel, masstech si alte gainere care in mod normal ar fi trebuit sa ma ajute sa cresc in greutate.
Antrenamentele erau piept cu brate si spate cu umeri sau triceps... piept, spate, o zi pauza..si iar de la capat..la inceput nu faceam pauza deloc si bagam picioare si abdomene, dar am renuntat..bagam prea intens si ma oboseam prea tare.
O sa incerc cele recomandate de tine+ altele care le mai gasesc ca fiind bune pentru masa.