| SoleX a întrebat:

Ma poate ajuta si pe mine cineva sa iau 6-7 kg de grasime intr-o luna? Sunt ectomorf, am 1.83 si 62 de kg.As dori un program de alimentatie cat mai explicit si sa nu fie foarte pompos pentru ca nu pot sa mananc 5 mese pe zi, pentru ca daca puteam faceam asta de mult!

4 răspunsuri:
| nugasescusernameliber a răspuns:

De ce ti-ai dori GRASIME? grasimea iti astupa toate organele interne, ficatul va procesa mai greu, rinichii, inima, vasele de sange, arterele acoperite de grasime nu mai pompeaza cum trebuie, vreai sa arati mai gras cu riscul de-a fi bolnav?
Fa un pic de miscare si pofta de mancare vine de la sine, o viata fara activitate fizica nici nu are nevoie de prea multa hrana fiindca nu are ce face cu ea, unde consuma energia. Sa nu mai mentionez ca un pic de sport iti va distribui uniform greutatea, sub forma de muschi, nu totul pe burta sa arati ca un butoi cu picioare.
Legat de cum sa pui mai mult pe tine, 7-8 intr-o luna poti sa-ti iei gandul, insa un 3-4 ai putea reusii. Mananca multi carbohidrati (paine, paste, orez, cartofi), acestia furnizeaza energie organismului pe care daca nu o consumi se depune sub forma de celule adipoase.

| Hades98 a răspuns:

Clar ca nu poti, daca nu ai efort fizic intens (sala spre exemplu ) daca corpu nu-ti cere atatia nutrienti sa se repare.
Este ceva logic, nu poti pune 8kg intr-o luna mai ales fiind ectomorf, nici de-ar fi numai grasime, totul se face cu rabdare, in general muschii trebuie rabdare, nu te gandii ca peste noapte esti hulk.
Mai intai trebuie sa incepi gen. prima saptamana macar 3 mese pe zi
a 2-a 4 mese pe zi iar dupa cele 2 saptamani de acomodare 5 mese daca ai reusit sa te inveti cu mancarea multa, altfel mentii 4 mese pana la o luna iar atunci incepi cu 5 mese.
Sa ai 2gproteina/kg corp, 62kgx2, 124g proteina/zi, 200-400g carbo, 65g grasimi.
E mult de scris ..mai bine te-ai apuca si ai citii de pe net articole legate de masa, de metabolism, cum sa-l incetinesti pentru a absoarbe mai bine nutritentii din alimente bla bla.
Un gainer ar fi bun, macar o pudra proteica, daca faci sala, desigur.
Sa inveti cateva reguli simple, gen, dupa antrenament o masa cu orez alb+carne, dimineata proteina si carbohidrati lenti, etc.
Bafta.
(Nu te gandii ca exista un aliment minune si pui 50kg pe tine intr-un an, mancarea face tot, iar daca nu treci de confortu` acela de a manca odata pe zi nici sa nu te astepti sa cresti, nu exista nu pot, exista doar scuze )
Nu am chef sa mananc atat, nu-mi pica bine, nu pot manca asa ceva ca n-are gust, mi asa o lene sa ma ridic de la pc si mai sunt muuulte.

| SoleX explică (pentru Hades98):

Pai si nu m-ai putea ajuta si pe mine cu un program de alimentatie? Sau sa ma ajuti cum sa incetinesc metabolismul!

| Hades98 a răspuns (pentru SoleX):

Grasimile saturate in general, spre exemplu` untul de arahide.
Nu stau sa-ti enumar 100 de chestii din care ai putea pricepe doar 2-3, intra pe www.steroizi.ro si citeste despre alimentatie, despre masa musculara, etc.
SI in caz ca stai la tara, inlocuieste uleiul cu untura de porc. Bafta
Dar pe scurt 3-5 mese pe zi, antrenament intens, pauze intre serii de 30 secunde, intre exercitii de 1 minut, aproximativ.
Bea multa apa, baga carbohidrati rapizi pentru a transporta apa mai repede-n muschi, pentru ca muschii sunt alcatuiti din 70% apa (y), mananca banane ca si gustari etc.