| AnaMaarriiaa a întrebat:

Ma poate lămuri cineva clar, în legătură cu slăbitul ăsta?
Am citit pe net ca o dieta cu carbohidrați putini, gen maxim 50g duce la pierderea în greutate.
Dar cum rămâne cu deficitul caloric? Dacă consum 1200 kalorii pe zi și din astea consum și carbohidrați care trec de 50g, mai slăbesc?

14 răspunsuri:
| AlexaGamer a răspuns:

Bună! Încearcă să mănânci chestii mai sănătoase pentru a slăbii. Și 1200 kcal sunt foarte mulți așa că îți recomand fructe precum căpșunile, piersicile, cireșele dar nu foarte multe că cică la televizor au zis că dacă mănânci multe cireșe poți să i tri în spital că au ceva substanțe 20% și nu îți fac bine. Poți mânca și pâine prăjită pentru că dacă o prăjești puțin îi scoate din kalorii, dacă ți se arde prea tare ia o lingura sau un cuțit și freacă puțin pâinea până se dă jos negreala aia daca din greșeală ai ars-o. Înfine poți mânca mult mai multe dar ai grijă că te pot îngrășa. Și eu acum sunt la dietă că mâncăm foarte multa ciocolată și acum mănânc mai sănătos dar și mâncare gătită din când în când.
O zi bună să ai!

| sofisis a răspuns:

Poti incerca dieta disociata sau sa mergi la un nutritionist daca vrei sa slabesti sanatos. Sunt anumite combinatii de mancaruri care nu se fac. Eu nu am intalnit nicaieri chestia cu 50 g de carbohidrati...

| Sn4k3 a răspuns:

Caloriile vin din carbohidrati(1g - 4 calorii), proteine(1g - 4 calorii), grasimi(1g - 9 calorii). Atat timp cat esti in deficit caloric, slabesti. Evita carbohidratii simpli (dulciurile, sucurile etc) si grasimile nesanatoase (sa nu le confunzi cu cele sanatoase pe care le poti manca chiar si cand slabesti in cantitate mica, mai ales daca faci sport).

| Cosmin86 a răspuns (pentru AlexaGamer):

1200 kcal e cam putin, 1500-1700 e recomandat.

| RAY a răspuns:

Treba cu slabitul e in felul urmator, orice fiinta vie are nevoie de energie pentru a supravetui, energia poate fi din carbohidtrati, proteine, grasimi, e energie doar ca corpul se foloseste diferit de ele, in starea de repaus consumam 60% din energia totala, 20% din ce consumam, 20% efort fizic, cand consumam mult se depune, eu am facut ceva calcule matematice ai m descoperit ca organismul ba da se foloseste cam de 80% din ceea ce consumam, desi nu exista ca manc putin si ma ingras sau m-am ingrasat in cateva zile, astea sunt povesti

3000 de calori per zi ori 30 de zile inseamna 90000 de calori, se ingrasa oare cineva 10 kg,nu cred,in fapt ne ingrasam un sfert, exact cum spunem si eu, tu acolo faci o mare tampenie, sa explic simplu tu esti corpul tau, stii asta, nu iti mai bate joc de el ca tu vei suferi, ce 1200 de calori ce e aia, daca spuneau consum o alimentatie diversa,sanatoasa ma bucuram,dar asa nu,dupa cum spuneam starea de repaus se duc in jos cand slabim nu in sus, adica nu exista bag dieta apoi manc la fel, nu exista asa ceva, repet organismul se foloseste de absolut orice pentru energie, ca doar nu o sa dispara grasimile asa ca din senin sau proteinele, tu o sa slabsti o sa te ingrasi inapoi, ca si 97% din cei care slabesc, slabesc apoi se ingrasa

| RAY a răspuns (pentru sofisis):

Atunci organismul consuma grasimi in loc de carbo atat, nu povesti ca cica organismul va consuma ca nebunu grasimi, pe naiba un gram de grasimi are 9 calori, energia nu poate disparea asa ca prin magie, ar incalca legea termodinamici

| sofisis a răspuns (pentru RAY):

RAY esti bine mamica? Te simti bine?

| RAY a răspuns (pentru sofisis):

Cum 3 ore | sofisis a răspuns:
Poti incerca dieta disociata sau sa mergi la un nutritionist daca vrei sa slabesti sanatos. Sunt anumite combinatii de mancaruri care nu se fac. Eu nu am intalnit nicaieri chestia cu 50 g de carbohidrati...

omule faza cu 50 de grame de carbo intri in cetoza

| sofisis a răspuns (pentru RAY):

Baiatule despre ce naiba vorbesti? Ce naiba legatura are ce zici tu cu ce am raspuns eu?
Omule...starea de cetoza NU este ceva rau neaparat. Pe asta se bazeaza dieta keto. Totusi ce legatura are cu ce am zis eu?

| RAY a răspuns (pentru sofisis):

Omule eu i-am raspuns ei sa stie ce inseamna cestoza, despre asta e tema in intrebare, despre cestoza

| RAY a răspuns (pentru Cosmin86):

Hai sa iti scriu ce am gasit, analizand toti macronutrienti prin diverse studi, oameni de stiinta au ajuns la concluzia ca toate slabesc daca sunt in deficit caloric, nu exista nici o diferenta

https://noutati-din-stiinta.blogspot.com/......tia-4.html

| RAY a răspuns (pentru AlexaGamer):

Cireșele dar nu foarte multe că cică la televizor au zis că dacă mănânci multe cireșe poți să i tri în spital că au ceva substanțe 20% și nu îți fac bine laughing aia de la tv au ei ceva cu capul

Poți mânca și pâine prăjită pentru că dacă o prăjești puțin îi scoate din kalorii nu e adevarat asa ceva, nu arzi calori

| aXy99 a răspuns:

Daca esti in deficit caloric slabesti, indiferent de cati carbohidrati mananci, totusi, trebuie sa tretii ca glucidele retin apa. 50g e prea putin. Eu te sfatuiesc sa ii ciclizezi. 1-2 zile 50-75g carbo, alte 2-3 mai multi. In toate sa fii in deficit caloric. 1200 kcal e foarte putin. Ce inaltime/greutate/varsta ai?

| aXy99 a răspuns (pentru Cosmin86):

Asa e, dar e fata, poate e slaba, scunda, are metabolismul lent si nu face sport. In cazul asta 1200 e perfect.