| Ada_MTF_1996 a întrebat:

Ma puteti ajuta va rog cu un program pentru sala, si un regim alimentar as vrea sa slabesc intr-un timp cat mai scurt posibil cam 12kg, insa in principiu as vrea sa dau jos din burta, partea intercostala si coapse, ce exercitii ar trebui sa mananc?

4 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

Trebuie să ai un stil de viaţă sănătos.
Încearcă să nu consumi grăsimi, prăjeli, dulciuri, pâine şi băuturi acidulate.
Mănâncă carne de pui fiartă sau la grătar, salată, iaurt degresat, Bake Rolls, multe fructe şi multe legume.
Dacă îţi este poftă de ceva dulce, nu mânca prăjituri şi ciocolată. Mănâncă iaurturi Jogobella deoarece sunt sărace în calorii, batoane Fitness, biscuiţi Belvita sau fructe.
Încearcă să nu iei mese la ore târzii.

Dietă rapidă pentru curajoşi

5 zile - 5 kg, acesta este rezultatul, deci merită să te încumeţi la câteva sacrificii. Cu această dietă nu vei muri de foame doar ca trebuie să bei zilnic 3 L de apă sau ceaiuri din plante, neîndulcite! Starea ta de sănătate trebuie să fie foarte bună!
La micul dejun se consumă în fiecare zi: o felie de pepene roşu, 50 grame pâine prăjită, o cană de ceai sau cafea îndulcită cu zaharină.

ZIUA I
Prânz: 100 grame carne fiartă de vacă, 100 grame orez fiert cu sos de roşii şi o felie de pepene roşu.
Cină: 50 grame brânză de vaci, o felie de pâine prăjită şi orice cantitate de pepene roşu.

ZIUA II
Prânz: pâine prăjită, 50 grame piept de pui sau curcan fiert, o felie de pepene roşu.
Cină:100 grame peşte slab fiert sau la grătar, o felie de pâine prăjită şi una de pepene roşu.

ZIUA III
Prânz: 30 grame de spaghete cu sos de roşii şi brânză rasă şi pepene roşu după pofta inimii.
Cină: o salată mare de legume (roşii, castraveţi, ardei, ceapă, salată verde) şi o felie de pepene roşu.

ZIUA IV
Prânz: un castron de supă cremă de legume cu crutoane, 50 grame piept de pui fiert cu o felie de pâine prăjită şi o felie de pepene roşu.
Cină: doi cartofi natur cu permezan şi verdeaţă şi orice cantitate de pepene roşu.

ZIUA V
Prânz: 50 grame carne fiartă de vacă cu sote de ciuperci şi pepene roşu cât doreşti.
Cină: 50 grame brânză de vaci cu două felii de pâine prăjită şi orice cantitate de pepene roşu.

Nu îţi recomand să ţii această dietă, însă dacă doreşti să slăbeşti mult într-un timp scurt, sunt sigură că va da rezultate.

SALĂ - Vorbeşte cu antrenorul şi roagă-l să te ajute să-ţi faci un program corespunzător. Mergi seara la alergat şi fă exerciţii acasă. Uită-te pe Youtube, sunt multe filmuleţe.

Mult succes!

| Athée a răspuns:

DIETA CRONO

Numita si Dieta dupa ceas, aceasta dieta va garanteaza pierderea a 5 – 7 kilograme in 2 saptamani, respectand in acelasi timp principiile unei alimentatii sanatoase si echilibrate, fara a va cauza senzatia de foame atat de chinuitoare ce poate aparea in timpul unui regim de slabire.
Va propunem o varianta tipica de meniu pe baza careia iti poti diversifica planul nutritional pe parcursul unei saptamani de dieta. Desi pare ciudat, micul dejun trebuie sa fie bogat in alimente cu continut crescut de lipide. Acesta evita senzatia de oboseala care apare de obicei cu cateva ore inaintea pranzului.
MIC DEJUN:
20 grame de unt. Ceai sau cafea, fara lapte sau zahar.
70 grame de paine (contine zaharuri lente care sunt un excelent carburant pentru organism).
100 grame de branza la alegere (poti varia cat de mult doresti, este permis consumul oricarui tip de branzeturi).
De evitat: alimentele care contin zaharuri rapide (produse de patiserie, cereale cu adaos de zahar).
Pranzul va fi bazat pe proteine animale si carbohidrati, nefiind insa foarte consistent, pentru a nu-ti produce senzatia de oboseala si de somn.
PRANZ:
Orez, paste sau cartofi pregatiti in abur.
Orice tip de carne la alegere. Cantitatea acesteia o veti stabili adaugand 100 la inaltimea dumneavoastra exprimata in centimetri. De exemplu, pentru o persoana care are 170 cm, cantitatea ideala de carne este 270 g (170 + 100).
De evitat: aperitivele de orice fel, deserturile (produsele pe baza de zaharuri), lactatele si painea.
In timpul serii, se diminueaza productia de enzime si procesele digestive scad in intensitate. Felurile de mancare trebuie sa fie foarte lejere, uneori daca reusiti sa sariti peste aceasta masa din zi, este excelent!
CINA:
Peste sau fructe de mare.
O portie de legume gratinate sau pregatite la abur.
Carne slaba, cu 40 de grame mai putin decat inaltimea ta exprimata in centimetri. Astfel, pentru o persoana ce masoara 170 cm, cantitatea de carne recomandata va fi de 130 g (170 – 40).
De evitat: lactatele, produsele pe baza de zaharuri si alcoolul.
Dieta Crono are la baza principiul conform caruia organismul nostru asimileaza in mod diferit alimentele, in functie de ora din zi la care acestea au fost consumate.

| Payuli a răspuns:

Uite :e vara! N-ai prieteni de joaca? Iesi pe afara, jucati-va! Mananca fructe si legume:oricare! Mai putine glucide (zaharuri) si gata:vei slabi!

| riki10004 a răspuns:

Iti recomand dieta ketogeic,
Este o dieta low-carb, daca ti cu strictete acesta dieta si o combini cu sportul, poti slabi pana la 10 kg. pe luna.
Cauta pe Google Dr. Andrei Laslau si vei afla mai multe happy.
Multa bafta, astep o parere ^.^!