| Robbe a întrebat:

Ma scuzati ca postez intruna aici, dar am vazut ca aici sunt oameni de treaba care chiar pot sa ajute niste oameni cu raspunsuri foarte corecte...

M-am documentat mult, si am ajuns la o problema!
Daca vreau sa iau doar suplimente si sa fac acasa "sala", am 2 gantere de 5kg, niste benzi elastice, si un butoi cu apa care se umple pana la 15kg cu tot cu maner, ma va ajuta intr-un fel sa iau in masa musculara?
Mentionez ca antrenamentul este de 3-4 ori pe saptamana. iar ca supliment mai e o problema!

Nu ma pot decide, ce sa iau:
-50x de batoane Protein-R de la Redis
http://www.redis.ro/en/proteic-bars/97-protein-r.html
sau
-un weight gainer
http://www.redis.ro/en/weight-gainers/109-whey-mass-r.ht ml

Amandoua par sa coste la fel, intre 60-65 lei.
Un ajutor pls!

4 răspunsuri:
| ASIGURATORUL a răspuns:

Cel mai indicat este sa cereti o consiliere din partea unui instructor sportiv. Fiecare clasa de muschi trebuie antrenata si dezvoltata dupa un anumit program, cu anumite exercitii specifice, nu asa la intamplare cum credem fiecare de cuviinta. Puteti incerca si pe cont propriu, dar rezultatele nu vor fi imediate.
Succes!

| klau95 a răspuns:

Aha moi fi jignit tu la raspunsul anterior dar te sfatuiesc sa ati iei gantare de 9, 10-15 kg sau macar discuri, sa pui masa, pentru ca ma gandesc ca nu ai cum sa faci doar 12 repetari max cu 5kg, prea usoare. si in al doilea rand flotarile te ajuta pana la o limita si chiar dac nu tear ajuta mult, 100% ati dezvolti macar pieptu si tricepsu.
-Scrie pe google '' workout pectoral '' si apar ex multe cu flotari. Daca si asta zici ca postez aiurea lasate de antrenamente.

| nesuferit a răspuns:

Totusi iti recomand sa te duci la sala, pentru ca acasa nu tragi ca la sala
Ca supliment iti recomand weight gaineru desi e unu low quality

Poti lua masa daca lucrezi cu seriozitate, oricum cred ca tiar trebui niste gantere reglabile. pentru biceps poate ca faci cu 5, dar la umeri ma indoiesc ca o sa faci ceva

Oricum spor la treaba

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dintre batoane si praf iti recomand weight gainer pentru ca este mai bun ca batonul.insa re sfatuiesc s nu bagi caca.uri din astea in tine pentru ca nu iti fac bine te umfla si atat.du-te la sala si si fa multe flotari. asta te va ajuta alea o sati distruga ficatul si o sa inceapa sa ti apara vergeturi pe tine.cunosc un caz similar.un coleg de clasa tot asa a inceput cu batoane si a dat pe prafuri si alte chestii iar dupa controlul medical la gasit cu probleme la ficat iar vergeturiile erau destul de vizibile in zona umerilor. faci cum vrei dar asculta de sfatul meu si ''pune muschi pe tine'' natural