| cosmin986522 a întrebat:

Mai am putin si fac 18 ani merg la sala si cresc greu in masa musculara. Ce ar trebui sa fac sa cresc mai repede si motivu pentru care cresc greu vreau sa stiu.

5 răspunsuri:
| hummer24 a răspuns:

Cred ca ti se pare ca, cresti greu, adica la ce te astepti? sa cesti 2, 3 cm la biceps in 3 luni? happy nu, cresti 2 cm poate pe an in muschi ma refer.
De cat timp te antrenezi?
Incearca sa te antrenezi cu greutati mai mari, fa 8 serii a 12 repetari pe grupa musculara, si oricat de greu cresti, pana la urma tot o sa fi mai mare.
Incearca si cu niste proteine luate dupa antrenament.
Ai rabdare, ai numai 18 ani

| andrey910 a răspuns:

Toata lumea creste greu... daca esti slab(ectomorf), pentru a creste baga in tine pana nu mai poti. Trebuie sa ai undeva la 4000-6000kcal/zi

| PredatoR a răspuns:

Probabil esti ectomorf (cauta pe net. "tipuri somatice" daca nu stii ce inseamna, da nu am timp sa explic) si de aceea cresti greu in masa.
Mananca intre 4-6 mese pe zi si i-ati niste proteine si daca ai bani combinale cu niste aminoacizi. Daca ai nedumeriri in legatura ca sunt nesanatoase, te distruge etc. uita-te in raspunsurile mele ca am raspuns la multe intrebari legate de proteine/gainere.
Daca vrei sa-ti recomand proteine sau un gainer daca vrei sa cresti in masa musculara zi.

| ROB3RT89 a răspuns:

Motivu? Posibil alimentatia necorespunzatoare! Stiu pe cineva care dimineata isi punea intr-un pahar de 500ml un ou crud, cacao cu lapte, banane si 2 masuri de creatina+inainte de sala manca numai carne, oua si branza! C-am intr-o luna sa cunoscut destul de multhappySper ca ti-am fost de folos, o zi buna!

| DroGhy a răspuns:

Depinde de organism. Sa cresti mai repede...hmm poti lua proteine, vitamine, steroizi, desi nu sunt asa de sanatoase. Sunt unele care nu te afecteaza foarte tare, dar ar trebui sa vorbesti cu cineva care stie mai multe sa iti explice. Si inca cv, la sala trebuie sa stii sa tragi de fiare. Nu e ca si cum ai zice...vai ce nu pot sa trag de niste fiare?