| anonim_4396 a întrebat:

Mama îmi poate lua banii, cardul și buletinul, fără să îmi spună și să nu mi le mai dea înapoi?(am 17 ani)

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Da. Probabil ca tu cheltui cam mult si vrea sa te faca sa te abtii de la asta.

| mi25 a răspuns:

Da, poate, deoarece parintii sunt tutorii tai, iar bunurile minorilor sunt gestionate de tutori, adica de parinti.
Doar daca tu lucrezi si te intretii singur, atunci bunurile materiale si banesti pe care le procuri cu banii tai sunt proprii si nu au voie parintii sa ti ia.

| AndreeaMiauDeeaMiau a răspuns:

Da! deoarece ești minor!

Răspuns utilizator avertizat
| mi25 a răspuns (pentru Alex8080):

Conform legii, bunurile minorului sunt gestionate de tutore, respectiv de parinti.

| Brizbriz a răspuns (pentru Alex8080):

"acum 8 ore | Alex9898989 a răspuns (pentru AndreeaMiauDeeaMiau):
De ce sa aiba voie ma? Esti tampit fiecare are bunurile sale nu conteaza ca e mama ta sau tacto conteaza ca sunt ale tale si ai dreptul sa le ai.Auzi ce gandire dupa mintea ta daca e mama ta are dreptate"

1. nu esti in stare sa iti respecti interlocutorul, te repezi sa faci oamenii tampiti, doar pentru ca tu crezi ca ai dreptate
chestie SI MAI DE RAHAT CAND **NU** AI DREPTATE:
2. NU stii sa citesti, are nume de fata, deci e "tampita" nu tampit

0. ala e minor, TU BATI CAMPII, NU EA, nu exista "bunurile tale" atat timp cat nu esti major SI NICI ATUNCI, atat timp cat NU TU AI DAT BANI PE ELE

| AnastasiaK a răspuns (pentru Brizbriz):

Deci tu traiesti cu impresia ca daca nu a suportat el costurile cărții de identitate, aia îi revine lu' mă-sa? rolling on the floor

Poate nu v-a informat nimeni, dar mentalitatea "eu te-am făcut, eu te omor" a părinților mai slab dotați intelectual nu a ajuns nicicând la nivel de lege. Chit că nu prea se respectă, există o lege (272) care prevede multe drepturi pentru copil și multe obligații pentru părinți. Cred că mulți ați avea surprize dacă ați citi-o.

| Brizbriz a răspuns (pentru AnastasiaK):

Cartea de identitate e un lucru care iti da libertate (rima neintentionata)

ori, ar trebui sa citesti cu atentie intrebarea, tipa e inca, copil cat cuprinde, asa ca mama a incercat sa nu o lase sa isi faca de cap, poate ca nu e buna ideea de a ii lua si aia, dar, deh

insa, sincer, eu nici nu ajung pana la cliseul "eu te-am facut, eu te omor" eu cred ca un parinte trebuie sa isi dea SERIOS interesul in educatie de cand copilul are cateva luni si plange sa fie tinut in brate, nu la 17 ani sa constate ca e deja... MUUUUULT PREA TARZIU, iar asta se intampla la majoritatea zdrobitoare a parintilor

| AndreeaMiauDeeaMiau a răspuns (pentru Brizbriz):

? mulțumesc

| AndreeaMiauDeeaMiau a răspuns (pentru Alex8080):

Prima dată te rog învață să vorbești civilizat. să respecți alte persoane!
Și poate înveți și să citești!
Daca tu consideri că este corect foarte bine acela este punctul tău de vedere! ..nu încerca să te etalezi prin faptul că înjosești alte persoane!

| denizer a răspuns:

Nu