| Anonim6666666 a întrebat:

Mananc prea mult pe zi? dimineata un sandvis si un mar, banana
la amiaza supa de pui cu 1 gratar de pui sau crenvursti de pui si seara 2 gratare de pui fara paine sau cu o felie.

11 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Mananci gratare? din otel sau fonta?
stii din ce sunt facuti crenvurstii? nu vrei sa stii.
baga intre mese o salata sau fructe, micsoreaza cantitatea de carne si adauga legume/orez ca garnitura.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, dar mananci prost. Puiul din comert contine multe grasimi si prea putine proteine, daca nu e de curte, schimba-l cu peste sau vita. Trebuie sa mananci cel putin 3 legume proaspete pe zi. Trebuie sa mananci zilnic lactate. Crenvurstii, mezelurile, etc nu trebuie sa apara mai des de o data la 2-3 saptamani in meniul tau.

| Goldenboy97 a răspuns (pentru Brigaela):

Daca carnea de pui este grasa..nu stiu cum mai este si cea de vita. straight face

| Brigaela a răspuns (pentru Goldenboy97):

Carnea de vita este slaba, fiindca sunt vit crescute indelungat, multe in gospodarii. Carnea de pui insa provine de la animale indopate cu hormoni care fac o leziune numita steatoza, adica in fiecare fibra musculara este o vacuola de grasime. De aceea pieptul de pui este alb (nu are culoarea brun-rosietica normala) si foarte mare.
Muschiul de vita contine de 15 ori mai putina grasime decat pieptul de pui din comert.

| vocea a răspuns:

Nu si poti manca cate vrei si ce vrei atat timp cat faci sport, ar trebui sa manaci lucruri mai bio mai de la tara este mai sanatos succes

| Th3AbSinTh3 a răspuns:

Lasa crenvustii si sandvisul ce contine? supa e buna daca iti place si banana, dar prea multa carne. un user ti-a recomandat lactate zilnic, dar profesoara noastra de biologie ne-a spus ca nu e bine, contin mult calciu care iti pot crea pietre la rinichi.
mananca legume cat mai sunt pe piata de la noi din tara, ca celelate importate nu sunt bune de nimic

| JohnnyBi a răspuns (pentru Th3AbSinTh3):

Lasa tu pietrele la rinichi. nici cu 5 litri de lapte nu te apropii de probleme de la lapte. eu timp de 8 ani am luat animal pak (2g calciu/portie) + 1 litru lapte pe zi + branza uneori si nu am nimic. si este excesul exceselor, de la 250 ml lapte nu patesti nimic. poate printr-o dispozitie genetica, dar altfel nu.

| Th3AbSinTh3 a răspuns (pentru JohnnyBi):

Pai nu ai nimic acum, asta se intampla in timp... pe la 40-50 de ani apare. asta ne-a spus profa, nu sunt bune lactatele zilnic, ca si ouale...

| JohnnyBi a răspuns (pentru Th3AbSinTh3):

Pana la 50 ani mor. uite la toti culturistii din anii 70. au murit de la steroizi, nu de la lactate o.o

| Th3AbSinTh3 a răspuns (pentru JohnnyBi):

Pai din piatra la rinichi nu mori!
treaba e ca tu esti genul de om care le stie pe toate si vrea ca si cei din jur sa inteleaga ca totul e ca el straight face

| Goldenboy97 a răspuns (pentru JohnnyBi):

Lasa-l sa faca ce zice "profa".
Unii oameni cred ca singurele alimente naturale exista doar in curtea lor, restul sunt "chimicale". Si in timp, apar carentele.