| MadalinVoicu98 a întrebat:

Masa musculara poate creste cu varsta in cm? Gen unul de 12 ani nu are masa musculara unuia de 14 sau unul de 14 a unuia de 18 chiar daca nu sunt antrenati, cel de 18 ani a trecut prin dezvoltarile hormonale ale adolescentei care implica toate alea inaltime, masa musculara etc Chiar daca toti au aceeasi inaltime si kg!

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, cresc centimetrii cu vârsta. Cresc centimetrii, cresc oasele, cresc mușchii.

4 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns:

Daca o iei asa, evident, cand cresti in inaltime, cresti si in greutate si implicit si in masa musculara
dar nu inseamna ca o sa fii mai puternic tongue~~~~

| MadalinVoicu98 explică (pentru Bizon95):

Bine depinde daca la 14 ani cineva are 1.70 si la 18 ani 1.71 nu e mare diferenta posibil sa nu cresti in greutate dar in masa da se dezvolta inca muschii oasele etc pana la 25 ani adica na probabil sunt persoane de 25 ani cu bratu mai mare decat altele de 15 16 desii au aceeasi inaltime si kg! Sau persoane inalte de 1.80 la 14 ani dar inca nu s-au dezvoltat toate alea muschii etc e abia la inceput poate el s-a dezvoltat in inaltime doar!

| MadalinVoicu98 explică:

Gen eu la 1.71 55 kg 14 ani aveam 30 in brat fara antrenamente biceps, la 15 ani 1.71 59 kg aveam 35 in brat si dupa la 16 ani 38 in brat 1, 72 65 kg, ma antrenam faceam flexii biceps doar nu mancam special pentru antrenamente proteine etc mancam de apucam cartofii, o friptura, ciorba, cereale, sandwich-uri, In perioada asta m-am ingrasat de la varsta ca a fost o perioada cand am inceput sa iau in greutate mult deoarece inainte nu ma ingrasam deloc dar am crescut cam mult in brat. si de aia cred ca mi-a crescut masa musculara de la antrenamente + varsta genetic masa musculara deoarele ce 15 ani incep dezvoltarile hormonale la baieti etc muschii toate alea + antrenamente!

| MadalinVoicu98 explică:

La 13 ani aveam 28 in brat 55 kg 1.71 si la 14 ani 30 in brat si tot 55 kg 1.71 si nu ma apucasem de gantere! Deci o creste si cu varsta masa mai ales cand e dezvoltarea hormonala!